eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę: w jaki sposób?

Rozwiązanie umowy o pracę: w jaki sposób?

2010-10-01 12:52

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy


Przykład:
Jeżeli pracownik, którego obowiązuje 1 miesięczny okres wypowiedzenia wypowie umowę 15 września 2010 r. to umowa o pracę rozwiąże się z dniem 31 października 2010 r.

3. Wyjątkowo możliwe także rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

W pewnych sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy w ten sposób jest możliwe w przypadku, gdy:
  • zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe, lub
  • pracodawca się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (tzw. rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy).
Co prawda przepisy Kodeksu pracy zawierają katalog obowiązków pracodawcy, jednakże wydaje się, iż nie każde z nich można uznać za „podstawowe”, a co więcej nie każde naruszenie można uznać za „ciężkie”.

Z pewnością należy stwierdzić, iż okolicznościami uzasadniającymi rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę w tym trybie może być niezapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, nieprzestrzeganie kodeksowych norm czasu pracy, nieudzielanie urlopów wypoczynkowych czy też niewypłacanie wynagrodzenia za pracę w terminie. Takie wnioski w jednym ze swoich wyroków przedstawił Sąd Najwyższy (wyrok z 8 sierpnia 2006, I PK 54/06, OSNP 2007, nr 15-16, poz. 219).

Należy zauważyć, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Z przytoczonego wyżej artykułu wynika reguła, zgodnie z którą zobowiązanie pracodawcy polega nie tylko na wynagradzaniu pracownika za wykonaną pracę, ale także na jego zatrudnianiu, czyli na umożliwieniu pracownikowi faktycznego wykonywania pracy. Takie stanowisko potwierdza również w swoim orzecznictwie Sąd Najwyższy (wyrok z 16 czerwca 2005 r. I PK 260/04).

Z przedstawionego pytania wynika, że pracodawca nie wywiązuje się z obowiązków stanowiących podstawę zawarcie umowy o pracę, a mianowicie nie zapewnia pracownikowi pracy oraz nie wypłaca należnego wynagrodzenia. Takie zachowanie kwalifikuje się do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Ważne! Zasiłek już po 7 dniach od rejestracji

Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia dokonane przez pracownika nie pozbawia pracownika prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

A więc przy tej formie rozwiązania umowy o pracę, pracownik już po 7 dniach od rejestracji w urzędzie będzie miał prawo do stosownego zasiłku”

Decydując się na taki tryb rozwiązania stosunku pracy należy pamiętać, że rozwiązanie umowy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Inaczej mówiąc pracownik może rozwiązać umowę w ciągu miesiąca od wystąpienia okoliczności dających się zakwalifikować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi być sporządzone na piśmie oraz zawierać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Ważne! Rozwiązanie z winy pracodawcy - pracownikowi należy się odszkodowanie

Jeśli pracownik rozwiąże z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 22 § 1, art. 30 § 1 pkt 1-pkt 3, § 21, § 3, § 4, § 5, art. 36 § 1, art. 55 § 1, §11, § 2, § 3, art. 94 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: