eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

2010-03-09 00:55

Przeczytaj także: Nierzetelni fachowcy karani przez UOKiK


Informacje, o których mowa powyżej, powinny znajdować się na towarze konsumpcyjnym lub być z nim trwale połączone, w przypadku gdy towar jest sprzedawany w opakowaniu jednostkowym lub w zestawie. W pozostałych przypadkach profesjonalista jest obowiązany umieścić w miejscu sprzedaży towaru informację, która może zostać ograniczona do nazwy towaru i jego głównej cechy użytkowej oraz wskazania producenta lub importera.

Ustawodawca daje konsumentowi dodatkowe uprawnienie, mianowicie - na żądanie konsumenta usługodawca (sprzedawca) jest obowiązany wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy, a więc także informacji, które zostały wskazane powyżej.

Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest dążenie do uzyskania precyzyjnych i zrozumiałych informacji o zamawianym dziele (towarze) i cechach transakcji. Tylko w takim przypadku podejmiemy prawidłową decyzję: czy skorzystać z danej oferty czy nie.

Należy po raz kolejny podkreślić, że z uwagi na to, że do umowy o dzieło, której rezultatem jest rzecz ruchoma, mają w pierwszej kolejności zastosowanie przepisy o sprzedaży z udziałem konsumenta, wszystkie opisane powyżej zasady mają zastosowanie także przy zawieraniu umowy o dzieło.

Postanowienia, które są niezbędne dla zawarcia umowy

Już z powyższego wynika, że dla zawarcia umowy sprzedaży konieczne jest porozumienie się ze sprzedawcą co do towaru, który kupujemy, ceny tego towaru oraz prawidłowe określenie osoby kupującego i sprzedawcy. Podobne zasady obowiązują przy zawieraniu umowy o dzieło, czy zlecenia.

Należy dodatkowo pamiętać, że uzyskanie od sprzedawcy gwarancji na sprzedawany towar czy wykonane dzieło – rzecz ruchomą, wiąże się z koniecznością udzielenia jej na piśmie – klient powinien otrzymać dokument, który określa szczegółowo zasady gwarancji.

Forma prawna umowy

Przy sprzedaży na raty, na przedpłaty, na zamówienie, według wzoru lub na próbę oraz sprzedaży za cenę powyżej dwóch tysięcy złotych sprzedawca jest obowiązany potwierdzić na piśmie wszystkie istotne postanowienia zawartej umowy. W pozostałych przypadkach, sprzedawca jedynie na żądanie kupującego wydaje pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, zawierające oznaczenie sprzedawcy z jego adresem, datę sprzedaży oraz określenie towaru konsumpcyjnego, jego ilość i cenę.

Należy jednak pamiętać, że każde pisemne utrwalenie warunków umowy jest dla konsumenta korzystne, gdyż w przypadku sporów jasne będzie dla sądu na co się z kontrahentem – profesjonalistą umówiliśmy. Zasada ta ma zastosowanie do każdej umowy, niezależnie od tego, czy jej przedmiotem jest rzecz ruchoma, dzieło czy usługa.

Ważne jest także zachowanie paragonu fiskalnego, zwłaszcza w przypadku braku umowy na piśmie, paragon określa kto sprzedał, jaki towar oraz za ile i kiedy. Jak powyżej wykazano, są to niezbędne postanowienia umowy sprzedaży, a więc paragon jest ważnym dowodem potwierdzającym fakt zawarcia umowy.

Praktyka wskazuje, że konsumenci najczęściej zapominają o ochronie swojej pozycji przy zawieraniu umów o dzieło, takich jak remont mieszkania, a nawet naprawa sprzętu. Udowadnianie treści umowy ustnej jest niezwykle utrudnione, a dodatkowo pociąga za sobą niebezpieczeństwo, że sąd nie da wiary stanowisku konsumenta w tym zakresie, bo bardziej wiarygodnie wypadnie usługodawca (sprzedawca), który przecież co do zasady wie więcej o towarze czy dziele, które wykonuje dla konsumenta, jest fachowcem w danej dziedzinie.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 12

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: