eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienia grupowe: konsultacje z pracownikami

Zwolnienia grupowe: konsultacje z pracownikami

2010-02-15 09:40

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: konsultacje ze związkami


Jeżeli okaże się, że dla przebiegu rozmów istotne znaczenie mogą mieć inne informacje niż wskazane wcześniej, to pracodawca również zobowiązany jest do ich przekazania. Mogą one dotyczyć np. oszczędności związanych z planowanym zwolnieniem czy też zmian w poszczególnych grupach pracowników, których redukcja jest przewidywana.

Warto przy tym przypomnieć, że dodatkowe dane przekazywane osobom reprezentującym personel nie powinny ujawniać wysokości indywidualnych wynagrodzeń. W opinii SN, upublicznienie przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika bez uzyskania jego uprzedniej zgody może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu przepisów K.c. (por. uchwała poszerzonego składu SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNCP 1994, Nr 1, poz. 2).
Ponadto konsultacji podlega także regulamin dotyczący zasad postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia (art. 3 ust. 5 ustawy).

Z powyższego wynika zatem, że reprezentanci pracowników przejmują niemal wszystkie uprawnienia, które przysługiwałyby zakładowej organizacji związkowej. Zasadnicza różnica pomiędzy konsultacjami z przedstawicielami pracowników a konsultacjami ze związkami zawodowymi polega na tym, że pierwsze z nich nie zostają uwieńczone zawarciem porozumienia w sprawie procesu zwolnień grupowych.

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy przed przystąpieniem do konsultacji okaże się, iż pracownicy nie wyłonili swoich przedstawicieli. W takim przypadku obowiązkiem szefa jest poinformować ich o konieczności dokonania takiego wyboru. Forma wyboru reprezentantów jest dowolna, najczęściej jednak jest to głosowanie na pracowników, którzy zgłosili chęć kandydowania. Pomimo że w ustawie mowa jest o „przedstawicielach”, nic nie stoi na przeszkodzie, aby załogę reprezentowała tylko jedna osoba.

Przy okazji poruszanego tu zagadnienia należy podkreślić, że omawiany tu obowiązek przeprowadzenia konsultacji zwolnień grupowych z przedstawicielami pracowników nie zdejmuje z pracodawcy powinności wobec rady pracowników, jeżeli takowa działa na terenie firmy. Stosownie bowiem do postanowień ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, pracodawca zobowiązany jest informować radę pracowników o planowanych zmianach zatrudnienia (por. art. 13 ust. 1 pkt 2) oraz prowadzić w tym zakresie konsultacje (por. art. 14 ust. 1).
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe a odprawa Zwolnienia grupowe a odprawa

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: