eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ewidencja czasu pracy

Ewidencja czasu pracy

2009-11-29 01:17

Przeczytaj także: Karta ewidencji czasu pracy


W stosunku do takich osób pracodawca nie ewidencjonuje godzin pracy, ale wszystkie pozostałe elementy (np. urlopy) muszą być w niej zapisane.

3. Wzór karty ewidencji czasu pracy pracodawca ustala samodzielnie

Przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają jednolitego wzoru karty ewidencji czasu pracy. Kartę taką, zgodnie ze swoimi potrzebami, opracowuje sam pracodawca. Nie ma przy tym prawnych przeciwwskazań, aby pomocniczo pracodawca sprowadził np. listy obecności pracowników czy rejestry wyjść w czasie pracy.

4. Ewidencja jest jawna!

Zadaniem ewidencji czasu pracy jest umożliwienie pracodawcy rozliczania czasu pracy oraz ustalenie wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Służy ona zatem zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Z tego względu przepisy prawa pracy stanowią, iż ma ona charakter jawny. Konsekwencją powyższego uregulowania jest istniejące po stronie pracownika prawo zapoznania się z prowadzoną w jego zakładzie pracy ewidencją czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek udostępniania takiej dokumentacji na każde żądanie pracownika, jak również organy państwowej albo społecznej inspekcji pracy. Zaniechanie prowadzenia lub nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy może być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W przypadku wystąpienia braków w ewidencji czasu pracy ewentualne spory na tym tle pomiędzy pracodawcą a pracownikiem rozpoznaje sąd pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 149 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 8 pkt 1 i § 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: