eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy a odprawa

Wypowiedzenie umowy a odprawa

2009-11-29 03:45

Przeczytaj także: Odprawa przy zwolnieniu pracownika: kiedy wypłacać?


Wypowiedzenie umowy na czas określony zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której pracodawca nie zawarł klauzuli umożliwiającej jej wcześniejsze rozwiązanie za wypowiedzeniem, możliwe jest zatem wówczas, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:
  1. pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników,
  2. pracodawca wypowiada umowę z przyczyn niedotyczących pracownika w ramach zwolnień grupowych (art. 5 ust. 7 ww. ustawy) lub zwolnień indywidualnych (art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 7 ww. ustawy).
Zgodnie z treścią ww. ustawy wypowiedzenie takiej umowy możliwe jest przez każdą ze stron, jednak z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Jeżeli pracodawca nie zatrudnia co najmniej 20 pracowników, wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale bez stosownej klauzuli o możliwości wypowiedzenia, nie jest możliwe nawet z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (innych niż upadłość lub likwidacja).

Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony wynosi dwa tygodnie i kończy się zawsze w sobotę, także wówczas, gdy pracownik nie wykonuje pracy w soboty (art. 33 w zw. z art. 30 § 2 1 kp). Oznacza to, że jeśli pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie np. w czwartek 19 listopada 2009 r., to umowa o pracę rozwiąże się w sobotę 5 grudnia 2009 r.

W przypadku opisanym w pytaniu umowa na czas określony została zawarta na długi, 5-letni okres, co rodzi pewne ryzyko. Przepisy Kodeksu pracy wprawdzie nie wskazują maksymalnego okresu, na który mogą być zawierane umowy na czas określony, warto jednak posiłkować się w tym zakresie orzecznictwem. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego niedopuszczalne jest zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony (5-letniej) z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, której zawarcie nie dotyczy wykonywania zadań oznaczonych w czasie i narusza usprawiedliwiony i zgodny interes obu stron stosunku pracy (wyrok SN z 25 października 2007 r., II PK 49/07).

W razie sporu sądowego o tym, czy zawarta umowa o pracę rzeczywiście ma charakter umowy na czas określony i czy należało ją wypowiadać w trybie właściwym dla tego rodzaju umowy, czy też dla umowy na czas nieokreślony, zdecyduje sąd.

PODSTAWA PRAWNA
  • art. 33, art. 41 1 § 2 Kodeksu pracy (kp),
  • art. 1, art. 5 ust. 7 i art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 7 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: