eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

2009-10-28 00:55

Przeczytaj także: Zakaz konkurencji: odszkodowanie to nie wynagrodzenie

Czy zwłoka w wypłacie odszkodowania przesądza o tym, że szef nie zrealizował obowiązku jego wypłaty? W opinii SN, tak właśnie jest. Otóż, jak stwierdził skład orzekający w wyroku z 27 maja 2009 r. (II PK 300/08), opóźnienie wypłaty odszkodowania należnego pracownikowi tytułem zawartej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy stanowi niewywiązanie się z obowiązku wypłaty odszkodowania w rozumieniu 1012 § 2 K.p. , czego konsekwencją jest ustanie zakazu konkurencji.

Jednocześnie jednak warto przypomnieć pogląd SN, wyrażony w wyroku z 10 października 2003 r. (I PK 528/02, OSNP 2004/19/336), zgodnie z którym wypłata odszkodowania po upływie uzgodnionego terminu nie musi być traktowana jako niewykonanie tego obowiązku, lecz może być oceniona jako nienależyte jego wykonanie (opóźnienie lub zwłoka), powodujące sankcje przewidziane w art. 481 i art. 491 K.c., co w efekcie nie prowadzi do ustania zakazu konkurencji.

O tym, czy w konkretnym przypadku doszło do niewykonania zobowiązania, czy też do nienależytego jego wykonania decyduje zachowanie wierzyciela (pracownika). Zdaniem SN, opóźnienie w wypłacie odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie musi prowadzić do zwolnienia pracownika z tego zakazu, jeżeli np. przyjął on spóźnione pieniądze.

A zatem, opóźnienie w wypłacie odszkodowania nie zawsze musi być równoznaczne z niewywiązaniem się pracodawcy z ciążącego na nim obowiązku i prowadzić do ustania zakazu konkurencji. Decydujące są tu okoliczności, które towarzyszą sprawie.

W omawianym przypadku pracodawca nie wypłacił pieniędzy w umówionym terminie, nie reagował też na ponaglenia pracownika. Wobec powyższego zasadne wydaje się uznać, że nie wywiązał się z obowiązku wypłaty odszkodowania. Pracownik ma zatem prawo podjąć działalność konkurencyjną i to bez obaw, że w następstwie tego jego były szef zażąda zadośćuczynienia za złamanie zakazu konkurencji.

Przy okazji omawianego tu zagadnienia warto również przypomnieć, że w razie niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta, a pracownik zachowuje roszczenie o odszkodowanie (por. uchwała SN z 11 kwietnia 2001 r., III ZP 7/01). Ustaje jedynie zakaz konkurencji, pod którego pojęciem kryje się świadczenie byłego pracownika polegające na powstrzymywaniu się od prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do byłego pracodawcy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: