eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres wypowiedzenia: możliwa zmiana trybu rozwiązania umowy

Okres wypowiedzenia: możliwa zmiana trybu rozwiązania umowy

2009-08-31 05:10

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem


3. Można skrócić wypowiedzenie lub zastosować porozumienie stron

Jeżeli w trakcie wypowiedzenia zajdą okoliczności przemawiające za wcześniejszym ustaniem stosunku pracy (np. znalezienie nowej pracy przez pracownika), pracownik i pracodawca mogą zdecydować o skróceniu okresu wypowiedzenia i ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę. W takim przypadku nie ulegnie zmianie tryb rozwiązania umowy o pracę, będzie to wciąż wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę. Innym sposobem jest zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę w ustalonym przez strony terminie, przy czym w takiej sytuacji dojdzie do zmiany trybu rozwiązania umowy - z wypowiedzenia na porozumienie stron. Konieczne będzie również uzyskanie zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 1, art. 36 § 6, art. 41, art. 174 § 1, art. 186 zn. 1 § 1, art. 186 zn. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: