eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

2008-10-16 13:46

Przeczytaj także: Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców


Pracownikom, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli przed 7.7.2008 r. obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia składników wynagrodzenia, do których nie zachowywali prawa za okres pobierania zasiłku, a wypłata zasiłku ustała przed 7.7.2008 r. mają prawo do wystąpienia z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem tych składników.

Zasady postępowania są odmienne w zależności od tego, czy w sprawie była wydawana decyzja oraz, czy było prowadzone postępowanie przed sądem.

W sprawach zakończonych decyzją ostateczną ZUS, od której nie zostało wniesione odwołanie do sądu, termin na wniesienie skargi o wznowienie postępowania wynosił miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uchylenie decyzji nie może nastąpić, gdy od dnia doręczenia decyzji upłynęło 5 lat.

Pracownikom, którzy wystąpili ze skargą o wznowienie postępowania w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 7.7.2008 r., prawo do zasiłku, powinno zostać ustalone ponownie z uwzględnieniem w podstawie wymiaru składników wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowywał prawa za okres pobierania zasiłku. Dotyczy to spraw, w których od daty doręczenia decyzji do dnia wejścia w życie orzeczenia TK nie upłynęło 5 lat. W tych sprawach ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku powinno nastąpić za okres wynikający z decyzji lub za okres, którego decyzja dotyczy.

W sprawach zakończonych prawomocnym orzeczeniem osoba zainteresowana może wnieść skargę o wznowienie postępowania w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 7.10.2008 r. W tych sprawach podstawa wymiaru zasiłku powinna być ustalona ponownie po zakończeniu postępowania przed sądem wznowionego w związku ze skargą. Wypłata wyrównania zasiłku powinna być dokonana za okres, którego postępowanie dotyczy. W takim przypadku na ewentualne wyrównanie świadczeń należałoby poczekać do czasu uzyskania przez pracownika prawomocnego orzeczenia sądu.

W najliczniejszych przypadkach, czyli w sprawach, w których nie były wydawane decyzje, ma zastosowanie art. 67 ust. 4 ustawy chorobowej, zgodnie z którym roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. W związku z tym przeliczeniu podlegają zasiłki za okres 3 lat liczony od daty wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie. Ponownemu ustaleniu podlega także zasiłek, gdy choćby ostatni dzień okresu, za który ten zasiłek przysługuje, mieści się w tak liczonym 3-letnim okresie. Wówczas wypłaty wyrównania dokonuje się za cały nieprzerwany okres pobierania zasiłku (wynagrodzenia za czas choroby).

PRZYKŁAD

Pracownicy, która 1.9.2008 r. wystąpiła z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas choroby w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, przysługiwały świadczenia za okresy:
  • od 15.8.2005 r. do 1.9.2005 r. (nieprzerwany okres pobierania zasiłku opiekuńczego),
  • od 2 do 15.9.2005 r. (wynagrodzenie za czas choroby),
  • od 10.10.2007 r. do 25.10.2007 r. (wynagrodzenie za czas choroby).
Okres 3-letni, liczony od daty wystąpienia z wnioskiem, obejmuje okres od 1.9.2005 r. do 1.9.2008 r. W okresie tym mieszczą się pełne okres wynagrodzenia za czas choroby od 2 do 15.9.2005 r. oraz od 10 do 25.10.2007 r.

W związku z tym, że ostatni dzień pobierania zasiłku opiekuńczego mieści się w 3-letnim okresie, za który roszczenie o przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku nie uległo przedawnieniu, należy ponownie ustalić również podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego za okres od 15.8.2005 r. do 1.9.2005 r. i wypłacić wyrównanie również z tytułu zaniżenia tego zasiłku.

W niektórych przypadkach okres, za który przysługuje wyrównanie świadczeń chorobowych, może być znacznie dłuższy niż przewidziane 3 lata wstecz od daty złożenia wniosku o przeliczenie.

poprzednia  

1 ... 8 9 10 ... 16

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: