eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

2008-10-16 13:46

Przeczytaj także: Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców


PRZYKŁAD

Pracownica w ciąży była 4.9.2008 r. w pracy przez 4 godziny, źle się poczuła, poszła do lekarza i uzyskała zwolnienie lekarskie od 4 września do 19 września 2008 r.

Jeżeli pracodawca zapłaci pracownicy za 4 godziny pracy – i tak będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy za cały dzień. Nie istnieje bowiem możliwość zapłacenia zasiłku chorobowego za kilka godzin.

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego jest niezależna od stażu pracy i wynosi zasadniczo 80% podstawy wymiaru.

Również za czas pobytu pracownika w szpitalu wynagrodzenie za czas choroby wynosi 80% podstawy wymiaru.

Do 70% obniża się natomiast zasiłek chorobowy, przysługujący za czas pobytu ubezpieczonego w szpitalu.

Zakład pracy ma możliwość przyznania swoim pracownikom, w przepisach płacowych, prawa do wyższego niż 80%, wynagrodzenia za czas choroby. Wynagrodzenie za czas choroby, do 100% podstawy wymiaru, ani zasiłek chorobowy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wynika to z art. 18 ust. 2 ustawy systemowej. Wynagrodzenie za czas choroby stanowi natomiast, zgodnie z art. 81 ust. 5 ustawy z 27.8.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakłady pracy mają możliwość przyznawania swoim pracownikom wynagrodzenia uzupełniającego do wypłacanego ze środków ZUS-u 70% lub 80% zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru.

Również to wynagrodzenie uzupełniające 70% lub 80% zasiłek chorobowy wypłacane przez pracodawców – do kwoty nieprzekraczającej, łącznie z zasiłkiem chorobowym, 100% przychodu pracownika, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawą do wypłacenia tego uzupełniającego wynagrodzenia powinien być w obu przypadkach właściwy przepis prawny dotyczący zasad wynagradzania w danym zakładzie (branży), zakładowy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania bądź umowa o pracę.

W niektórych przypadkach zasiłek chorobowy oraz wynagrodzenie za okres choroby wypłacane są w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Ma to miejsce, gdy niezdolność do pracy:
  • powstała wskutek wypadku w drodze do pracy i z pracy,
  • przypada na okres ciąży,
  • dotyczy dawcy komórek, tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy jest obniżany o 25% w przypadku gdy pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie do pracodawcy po upływie 7 dni od jego otrzymania. Obniżenie nie występuje w przypadkach gdy pracownik jest jeszcze uprawniony do wynagrodzenia za czas choroby.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 10 ... 16

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: