eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie 2015-2016

Zmiany w prawie 2015-2016

2016-02-01 14:30

Przeczytaj także: Przepisy prawne: najważniejsze zmiany XI 2015 r.


Zmiany na polskim rynku prawnym w 2016 r.


Prawnicy kancelarii Schoenherr wskazują istotne kierunki rozwoju w wybranych dziedzinach prawa w 2016 r.

Postępowanie restrukturyzacyjne.

Dla spółek oraz ich wierzycieli szczególnie istotne będą przepisy nowego Prawa Restrukturyzacyjnego, obowiązujące od 1 stycznia, które wprowadziły wiele zmian do polskiego systemu prawnego, między innymi istotnie zmieniając prawo upadłościowe i naprawcze. Zostały stworzone praktyczne ramy prawne dla restrukturyzacji spółek, które znalazły się w tymczasowych trudnościach. Z Prawa upadłościowego usunięto postępowanie układowe, naprawcze oraz postępowanie likwidacyjne z możliwością zawarcia układu. Zastąpiono je postępowaniem restrukturyzacyjnym na podstawie nowej ustawy, które umożliwi odformalizowanie i przyspieszenie procesu, jednocześnie zapobiegając likwidacji przedsiębiorstwa.

Usługi płatnicze.

Najpóźniej do końca września 2016 r. powinna nastąpić implementacja unijnej Dyrektywy o rachunkach płatniczych (PAD), regulującej pewną część działalności dostawców usług płatniczych. Dyrektywa PAD przewiduje bezpłatne rachunki płatnicze oraz ułatwia przenoszenie rachunku pomiędzy dostawcami usług płatni-czych (PSP).

Wdrożenie tych zasad ma ułatwić porównywanie opłat związanych z rachunkami płatniczymi, ułatwić przenoszenie rachunku płatniczego od jednego usługodawcy do innego
oraz zapewnić dostęp do zasadniczo bezpłatnego rachunku płatniczego wraz z jego podstawowymi funkcjami. W rezultacie powstać ma bardziej konkurencyjny rynek
dla podmiotów działających w sektorze usług płatniczych.

Obrót nieruchomościami rolnymi.

Od maja 2016 roku podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogły nabywać nieruchomości rolne bez konieczności uzyskania zezwolenia MSWiA. W związku z tym planowane jest wprowadzenie powszechnych ograniczeń w obrocie takimi nieruchomościami, w tym możliwość nabywania nieruchomości rolnych co do zasady tylko przez rolników indywidualnych oraz przyznanie Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu udziałów/akcji w spółkach prawa handlowego będących właścicielami nieruchomości rolnych. Projekt jest dopiero na etapie etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, zatem nie można przewidzieć ostatecznego kształtu zmian. Niemniej na pewno wywrą one daleko idący negatywny wpływ na rynek nieruchomości rolnych w Polsce. Zdecydowanie utrudnią i ograniczą obrót takimi nieruchomościami, a co za tym idzie, realizację projektów inwestycyjnych z ich wykorzystaniem.

Nowa forma czynności prawnych.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadzi nową formę dokonywania czynności prawnych, tj. formę dokumentową. Nowelizacja nie tylko nie wymaga, aby dokument opatrzony był podpisem, lecz także przewiduje, że walor dokumentu przysługiwać będzie informacji zapisanej na nośniku innym niż papier.
Za dokument uznawane będą obrazy, dźwięki, wiadomości e-mail czy sms, co przyczyni się do usprawnienia dokonywania czynności prawnych.

Postępowanie cywilne.

Zmiany Kodeksu postępowania cywilnego stanowią zapowiedź informatyzacji procesu cywilnego. Na szczególną uwagę zasługiwać będzie przede wszystkim możliwość wnoszenia przez strony pism za pomocą systemu teleinformatycznego.

W szerszym zakresie ma być możliwe przeprowadzanie posiedzeń sądowych i dowodów (np. przesłuchań świadków) za pomocą urządzeń umożliwiających dokonywanie tego
na odległość. Zmiana zdejmuje także z sędziów i przekazuje w ręce referendarzy sądowych więcej uprawnień i obowiązków w postępowaniu upominawczym.
W tym roku istotne zmiany są planowane również w takich dziedzinach prawa, jak między innymi Prawo pracy oraz Prawo własności przemysłowej. W obu tych praktykach nasza kancelaria jest obecna na polskim rynku i obie będziemy w dalszym ciągu rozwijać. – podsumowuje Paweł Halwa.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: