eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Własny biznes: jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

Własny biznes: jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

2015-06-25 10:40

Własny biznes: jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

A może własna firma? © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Po studiach lub jeszcze w trakcie ich trwania wiele osób rozpoczyna karierę zawodową. Często jednak pierwsza praca jest daleka od tej wymarzonej. Ci, którzy nie wyobrażają sobie kilkuletniego wspinania się po szczeblach kariery albo nie za bardzo lubią mieć szefa nad sobą, decydują się na założenie własnej firmy.

Przeczytaj także: Własny biznes krok po kroku

Mała, ale własna


Prowadzenie swojej działalności gospodarczej daje możliwość samodzielnego wpływania na decyzje, zapewnia stabilną sytuację na rynku pracy i najczęściej przynosi zabezpieczenie materialne. Może ją założyć i prowadzić niemal każdy. Do wyboru jest kilka opcji: w zależności czy chcemy założyć firmę jednoosobową, czy spółkę. Zakładanie i prowadzenie każdej z nich różni się jednak w sposób formalny. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

- Na rynku funkcjonują firmy jednoosobowe i kilka rodzajów spółek - mówi Helena Fic z Fic Syryca Kancelaria Radców Prawnych Sp. z o.o. - Najłatwiej i najszybciej założyć można działalność jednoosobową i spółkę cywilną. Droższe i bardziej czasochłonne jest założenie spółki jawnej, partnerskiej, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej – dodaje.

Firma jednoosobowa


Każda z nich ma swoje wady i zalety. Do założenia firmy jednoosobowej nie jest potrzebny kapitał zakładowy. Rejestracja jest darmowa, a proces rejestracji trwa jeden dzień. Można go przeprowadzić przez internet lub osobiście, składając wniosek CEIDG. W ciągu tygodnia trzeba jednak pojawić się w Urzędzie Gminy i podpisać złożone pismo. Wypełniony wniosek można także przesłać do urzędu listem poleconym. W tym przypadku konieczne jest dołączenie notarialnego poświadczenie autentyczności swojego podpisu.

Należy także złożyć formularz o założeniu firmy do ZUS-u i Urzędu Statystycznego. Nie można zapomnieć o uruchomieniu osobnego konta bankowego dla firmy. Czas rozpoczęcia działalności datuje się od wpisania jej do rejestru CEIDG. Cały proces nie jest skomplikowany.

- Minusem prowadzenia firmy jednoosobowej jest fakt, że to właściciel odpowiada swoim własnym majątkiem za wszystkie długi – mówi radca prawny Helena Fic. - Odpowiedzialność finansowa przechodzi także na współmałżonka, poza częścią majątku odrębnego - dodaje.

fot. Olivier Le Moal - Fotolia.com

A może własna firma?

Pierwsza własna firma jest najczęściej firmą jednoosobową lub spółką cywilną.


A może spółka?


Równie łatwo założyć spółkę cywilną. Rejestracja zajmuje także jeden dzień i nie ma wymogów co do kapitału zakładowego, jednak właścicielami spółki muszą być minimum dwie osoby. Firma taka otrzymuje NIP oraz REGON, jednak nie jest przedsiębiorstwem w rozumieniu prawa. Wspólnicy wnoszą wkład własny i dzielą się zyskami. Spółka cywilna działa w oparciu o Kodeks Cywilny i można ją założyć bez obecności notariusza, także rejestrując się do CEIDG. Do rejestru nie jest jednak wpisywana spółka, ale jej założyciele – jako osoby fizyczne.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku założenia spółki jawnej. Jest ona już wpisywana do Krajowego Rejestru Sądowego jako przedsiębiorstwo. Rejestracja trwa od 2 tygodni wzwyż, a koszt rejestracji rozpoczyna się od 1300 złotych. Każdy ze wspólników odpowiada solidarnie z innymi całym swoim majątkiem osobistym. Umowa, podobnie jak w przypadku spółki cywilnej, nie musi być zawierana w obecności notariusza.

Pozostałe spółki: partnerska, z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna przeznaczone są raczej dla większych przedsiębiorstw. Tą pierwszą mogą założyć min. dwie osoby wykonujące wolny zawód. Zaletą jest to, że partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności majątkowej za swoich wspólników. Spółka musi być zgłoszona do KRS, a do podpisania umowy niezbędna jest obecność notariusza. Czas rejestracji wynosi co najmniej 2 tygodnie, a koszt od 2,3 tys. złotych. Do założenia spółki z o.o. konieczny jest wkład własny wspólników i minimum 5 tysięcy złotych kapitału zakładowego.

Najdroższa jest spółka akcyjna. Do jej założenia wymagany jest kapitał zakładowy w kwocie nie mniejszej niż 100 tysięcy złotych. Koszt i czas rejestracji wynoszą tyle samo, ile w przypadku zakładania spółki z o.o. Do jej założenia niezbędny jest statut, który musi być podpisany przez notariusza. Konieczne jest także powołanie zarządu spółki i rady nadzorczej.

Pierwsza własna firma jest najczęściej firmą jednoosobową lub spółką cywilną. Wiąże się to z niskimi kosztami i mało skomplikowanymi wymogami formalnymi do jej założenia. Nie trzeba bać się spraw urzędowych – na rynku są specjaliści, którzy w przypadku problemów, na pewno pomogą z formalnościami.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: