eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

2015-06-10 15:21

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta © sean824 - Fotolia.com

Poniżej znajdą Państwo omówienie ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w maju br. Jest to aż 19 ustaw, z czego najważniejsze to – ustawa o Narodowym Dniu Zwycięstwa, nowelizacja ustawy o NIK, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Przeczytaj także: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta

Zmiana ustawy o lasach.


W dniu 2 maja 2014 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw.

W ustawie o lasach wprowadzono rozdział dotyczący stosowania administracyjnych kar pieniężnych za naruszenia. Kara pieniężna będzie nakładana za przywóz na teren Polski produktów z drewna z terytorium państwa partnerskiego bez zezwolenia FLEGT. Kara ta będzie nakładana w wysokości dwukrotnej wartości celnej produktów sprowadzonych bez właściwego zezwolenia. Administracyjna kara pieniężna będzie nakładana na podmioty wprowadzające do obrotu nielegalnie pozyskane drewno lub produkty z drewna. W tym przypadku będzie nakładana kara w wysokości od 20.000 zł do 200.000 zł.

Ponadto administracyjna kara pieniężna będzie nakładana na podmioty wprowadzające do obrotu drewno lub produkty z drewna, które nie stosują środków i procedur zapewniających dostęp do informacji wskazanych w ww. rozporządzeniu oraz które nie stosują procedur oceny i ograniczania ryzyka, wskazanych w ww. rozporządzeniu. W tym przypadku będzie nakładana kara w wysokości od 500 zł do 200.000 zł. Kara administracyjna będzie także nakładana na podmioty, które nie utrzymują i nie oceniają regularnie stosowanych przez siebie środków i procedur zapewniających dostęp do informacji wskazanych w ww. rozporządzeniu oraz które nie stosują procedur oceny i ograniczania ryzyka, wskazanych w ww. rozporządzeniu.

W tym przypadku będzie nakładana kara w wysokości od 500 zł do 20.000 zł. Wreszcie kara pieniężna będzie nakładana na podmioty, które nie przechowują przez co najmniej 5 lat informacji pozwalających zidentyfikować operatorów lub podmiotów handlowych, które dostarczyły im drewno i produkty z drewna lub którym oni dostarczyli drewno i produkty z drewna oraz na podmioty, które nie przekazują powyższych informacji na wniosek właściwych organów Inspekcji Ochrony Środowiska. W tym przypadku będzie nakładana kara w wysokości od 500 zł do 2.000 zł.

Ustawa weszła w życie z dniem 29 maja 2015 roku.

Ratyfikacja Umowy między Rządem Republiki Litewskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej.


W dniu 2 maja 2015 roku Prezydent Komorowski podpisał również ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Republiki Litewskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej, sporządzonej w Warszawie dnia 19 września 2014 r.

Na mocy postanowień tej umowy międzynarodowej zostanie powołana do życia trójstronna jednostka wojskowa wraz z jej dowództwem, stanowiącym podmiot prawa wyposażony w zdolność do podejmowania czynności prawnych niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych. Celem umowy jest utworzenie litewsko-polsko-ukraińskiej jednostki wojskowej o wielkości Brygady, a także określenie podstawowych zasad jej funkcjonowania. Brygada ma być wielonarodową jednostką o zdolnościach brygady ogólnowojskowej, zdolną do przerzutu i samodzielnego prowadzenia operacji militarnych lub współuczestnictwa w nich. Jej siły mają być samowystarczalne przez okres 30 dni we wszystkich klasach zaopatrzenia w rejonie operacji w dowolnych warunkach klimatycznych, poza arktycznymi. Państwa tworzące Brygadę zadeklarowały możliwość zapewnienia jej ciągłego wsparcia w warunkach operacyjnych przez okres 6 miesięcy.

fot. sean824 - Fotolia.com

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

Inne podpisane w maju ustawy to: ustawa o Narodowym Dniu Zwycięstwa, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.


Nowelizacja ustawy o NIK.


W dniu 4 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2015 roku o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli.

Ustawa ma na celu ograniczenie zakresu danych osobowych, które mogą być przetwarzane przez Najwyższą Izbę Kontroli, przewiduje, że upoważnieni przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli będą mieli prawo do przetwarzania danych osobowych, z wyjątkiem danych ujawniających poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, jak również danych o kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym. Regulacja w obecnym brzmieniu, upoważniająca do przetwarzania wszystkich wrażliwych danych osobowych, w tym danych ujawniających poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, jak również dane o kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z konstytucją.

Ustawa weszła w życie z dniem 2 czerwca 2015 roku.

 

1 2 ... 6

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: