eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę

2003-05-23 09:40

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach


4. W okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego pracownicy nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Oświadczenie złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego i mające spowodować ustanie stosunku pracy w okresie objętym ochroną, powinno być cofnięte gdy pracownica przed końcem okresu wypowiedzenia zaszła w ciążę. Ochrona nie obejmuje pracownic w okresie próbnym, nie przekraczającym 1 m-ca. W razie upadłości lub likwidacji zakładu rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową terminu rozwiązania umowy. Dopuszczalne jest rozwiązanie umowy z winy pracownicy po uzyskaniu zgody organizacji związkowej.

5. Po złożeniu wniosku o uznanie urlopu wychowawczego pracownica nie może złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, ani też nie może nastąpić rozwiązanie umowy na podstawie wcześniej złożonego oświadczenia, jeżeli termin rozpoczęcia urlopu wychowawczego przypadłby w czasie trwania stosunku pracy.

6. Młodociany w okresie przygotowania zawodowego pozostaje pod ochroną przed wypowiedzeniem. Wypowiedzenie może nastąpić tylko z powodu :
  • młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy lub obowiązku dokształcenia się;
  • reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuację przygotowania zawodowego;
  • nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa się przygotowanie.

7. Okres czynnej służby wojskowej stanowi okres ochronny pracownika przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. W okresie między powołaniem a odbyciem służby pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a wcześniej złożone oświadczenie o wypowiedzeniu staje się bezskuteczne. Stosunek pracy w tej sytuacji może być rozwiązany tylko z winy pracownika uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Ochrona ta nie obejmuje umów zawartych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy.

8. W okresie odbywania przez męża pracownicy zasadniczej służby wojskowej rozwiązanie umowy może nastąpić wyłącznie z jej winy.

9. W razie inwalidztwa wojennego lub związanego ze służbą wojskową wypowiedzenie może nastąpić tylko z ważnych przyczyn.

Ograniczenie dopuszczalności wypowiedzenia (rozwiązania) umowy o pracę ze względu na pełnione funkcje.

Ochrona przed wypowiedzeniem polega na obowiązku uzyskania zgody odpowiedniego organu na wypowiedzenie umowy (szczególna przesłanka dopuszczalności wypowiedzenia). Ochrona ta obejmuje pracowników pełniących funkcje społeczne w zakładach pracy lub poza nimi.

W szczególności:
  • społecznemu inspektorowi pracy nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w czasie trwania mandatu oraz w okresie po jego wygaśnięciu. Jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie natychmiastowe to jest ono możliwe po uzyskaniu zgody związku zawodowego;
  • członkom zarządu lub komisji rewizyjnej zakładowej, organizacji związkowej w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu nie można bez zgody zarządu wypowiedzieć i rozwiązać stosunku pracy;
  • członkowi rady nadzorczej w czasie kadencji i rok po jej upływie bez zgody rady pracowniczej. Z tej ochrony korzystają także członkowie rad nadzorczych wybrani przez pracowników w spółce powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego;
  • z posłem i senatorem w czasie kadencji oraz w okresie 2 lat po jej zakończeniu rozwiązanie stosunku pracy wymaga zgody Prezydium Sejmu lub senatu;
  • z radnym rozwiązanie stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy której jest członkiem.


poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: