eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie od 1 do 15 lipca 2014 r.

Zmiany w prawie od 1 do 15 lipca 2014 r.

2014-07-24 13:18

Przeczytaj także: Zbiórka publiczna według nowych zasad


Nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 10 lipca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

W ustawie o wprowadzono m. in. zmiany polegające na: precyzyjniejszym i korzystniejszym dla wnioskodawców uregulowaniu statusu małoletnich cudzoziemców przebywających na terytorium RP bez opieki; określeniu statusu grupy społecznej posiadającej odrębną tożsamość w kraju pochodzenia; dookreślenie zakresu ochrony przed prześladowaniem lub ryzykiem doznania poważnej krzywdy; określeniu sytuacji, w których cudzoziemca nie pozbawia się ochrony; nałożeniu dodatkowych obowiązków na organy prowadzące postępowania w sprawach o nadanie statusu uchodźcy, poprzez zobowiązanie ich do zwiększonej wnikliwości i szczegółowości w postępowaniu; wprowadzeniu obowiązku informowania cudzoziemców o ich prawach i obowiązkach w językach zrozumiałych dla wnioskodawców; wprowadzeniu regulacji dotyczących zapewnienia ochrony międzynarodowej członkom rodziny wnioskodawcy.

Wprowadzenie powyższych zmian spowodowało zmianę regulacji kilku innych ustaw, w zakresie mającym je dostosować do zmienianego zakresu ochrony udzielanej cudzoziemcom i członkom ich rodzin. Najistotniejsze zmiany to zmiany w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawie z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz zmiany w kilku ustawach regulujących dostęp do zawodów regulowanych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy transporcie kolejowym.

W dniu 14 lipca 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 25 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym.

W celu usprawnienia procedur służących realizacji inwestycji infrastrukturalnych i taborowych w transporcie kolejowym, nowelizacja ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1594, zwana dalej ustawą o transporcie kolejowym) usuwa dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne i jednoznacznie wyłącza stosowanie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym przy wydawaniu decyzji administracyjnych na podstawie przepisów ustawy o transporcie kolejowym. W efekcie, organ wydający decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej na podstawie rozdziału 2b ustawy o transporcie kolejowym nie jest zobowiązany do sprawdzenia wniosku pod kątem zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Przyspieszeniu prowadzenia postępowań administracyjnych i szybszemu wprowadzaniu pojazdów kolejowych do eksploatacji służyć ma odejście od obowiązku składania do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego dokumentacji niezbędnej do uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksplantacji pojazdów kolejowych. Nowelizacja jako zasadę wprowadza obowiązek załączania przez wnioskodawcę dokumentów dotyczących dopuszczenia pojazdów kolejowych do eksploatacji na informatycznym nośniku danych w postaci dokumentu elektronicznego pozbawionego możliwości jego modyfikacji (art. 1 pkt 2-5 nowelizacji).

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: