eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Oddział spółki: jak go nazwać?

Oddział spółki: jak go nazwać?

2013-09-09 10:06

Oddział spółki: jak go nazwać?

Oddział spółki: jak go nazwać? © Sergey Nivens - Fotolia.com

Tworzenie oddziału spółki… prosta sprawa. No tak, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Bo jak nazwać taki oddział?
Zwykle podejście przedsiębiorców jest praktyczne i odział nosi prostą nazwę składającą się z nazwy spółki i dodatku odział oraz wskazuje miejscowość. Część przedsiębiorców chciałaby jednak nadać oddziałom bardziej fantazyjne nazwy, często zupełnie nie powiązane z firmą macierzystej spółki, ba często nawet nie zawierające słowa oddział. Jak dalece jednak możemy w tym zakresie folgować naszej wyobraźni?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego firma oddziału osoby prawnej (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialności i spółki akcyjnej) składa się z dwóch obowiązkowych elementów: pełnej nazwa osoby prawnej (nazwa, czyli firma spółki bez oznaczenia formy prawnej) oraz określenia „oddział” ze wskazaniem miejscowości. Wobec tego, jeśli spółka ZYZ sp. z o.o. z Bielska Białej, chciałaby otworzyć oddział w Katowicach, firma tego oddziału po bożemu musiałaby brzmieć - ZYZ, Odział w Katowicach.

Wśród prawników nie ma zgodności co do tego, czy firma spółki może oprócz wskazanych obligatoryjnych elementów zawierać dodatkowe oznaczenia identyfikujące oddział przedsiębiorcy.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Oddział spółki: jak go nazwać?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego firma oddziału osoby prawnej składa się z dwóch obowiązkowych elementów: pełnej nazwa osoby prawnej (nazwa, czyli firma spółki bez oznaczenia formy prawnej) oraz określenia „oddział” ze wskazaniem miejscowości.


Niektórzy twierdzą, że – i jest to pogląd dominujący - nie ma żadnych przeszkód, aby wprowadzić do firmy oddziału dodatkowe oznaczenie. Może ono polegać na dodaniu nowego określenia, np. Probówka Odział Instytut Analityczny w Krakowie, bądź na dodaniu przymiotnika np. Probówka Oddział Analityczny w Krakowie. Wprowadzanie dodatkowych określeń oddziałów jest też szeroko rozpowszechnione w praktyce np. PKP S.A. Oddział Medycyny Pracy w Warszawie; Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna Oddział - Dom Maklerski PKO Banku Polskiego W Warszawie.

Z zgodnie z drugim poglądem, przepisy nie dają podstaw do konstruowania firmy oddziału spółki w taki sposób, aby zawierała ona inne niż wymagane przez prawo elementy.

Istnienie różnych poglądów tworzy zawsze ryzyko, że sąd dokonując wpisu w KRS, zakwestionuje firmę oddziału osoby prawnej wyposażoną w dodatkowe określenia. Wydaje się jednak,że dopóki zachowujemy minimalne wymogi z ustawy (a więc nazwa spółki + określenie oddział), możemy dość swobodnie kształtować dodatki fantazyjne.

Oczywiście firma oddziału nie może wprowadzać w błąd i powinna dostatecznie odróżniać się od firm innych przedsiębiorców.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.