eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie lekarskie pracownika a wymiar urlopu

Zwolnienie lekarskie pracownika a wymiar urlopu

2013-02-22 12:37

Zwolnienie lekarskie pracownika a wymiar urlopu

Zwolnienie lekarskie © 18percentgrey - Fotolia.com

Przebywanie przez pracownika na zwolnieniu lekarskim oraz świadczeniu rehabilitacyjnym nie ma wpływu na przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego.
Pytanie: Moja pracownica od początku roku przebywa na zwolnieniu lekarskim (odpowiednio zwolnienie chorobowe i świadczenie rehabilitacyjne). Minął rok 2012 r. i pojawia się pytanie co z jej urlopem wypoczynkowym, którego nie miała szans wykorzystać? Jej zwolnienie lekarskie najprawdopodobniej ulegnie przedłużeniu na kolejny okres. Jak mam postąpić?

Odpowiedź: Przebywanie przez pracownika na zwolnieniu lekarskim oraz świadczeniu rehabilitacyjnym nie ma wpływu na przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego.

Okres zatrudnienia warunkujący nabycie prawa do urlopu należy rozumieć nie jako czas rzeczywistego świadczenia pracy, ale jako okres faktycznego trwania stosunku pracy. Do okresu tego wlicza się zatem okres niewykonywania pracy tj. okres pobierania zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego i innych określonych w przepisach prawa pracy zwolnień od pracy.

fot. 18percentgrey - Fotolia.com

Zwolnienie lekarskie

Przebywanie przez pracownika na zwolnieniu lekarskim oraz świadczeniu rehabilitacyjnym nie ma wpływu na przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego.


A zatem przebywanie przez pracownika na zwolnieniu lekarskim oraz świadczeniu rehabilitacyjnym nie ma wpływu na przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego, nawet gdy w danym roku z uwagi na chorobę, pracownik nie przepracował on ani jednego dnia.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


Tym samym opisany w pytaniu pracownik zarówno w 2012 r., jak też 2013 r., nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym przysługującym mu wymiarze (20 lub 26 dni).

Z dniem 1 stycznia 2013 r. urlop, do którego pracownik nabył prawo w 2012 r. stanie się urlopem zaległym.

Podstawa prawna:
  • art. 152 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Portal Kadrowo-Płacowy - aktualne informacje, analizy i porady dla płatników wraz z na bieżąco ujednolicanymi przepisami, orzecznictwem oraz narzędziami niezbędnymi specjalistom przy sporządzanych rozliczeniach.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • i co z zaległym urlopem?

    kj_dikembe / 2013-02-25 11:35:35

    Skoro pracownik nabył prawo do urlopu to do kiedy musi odebrać zaległy urlop.
    Co w przypadku gdy pracownicy zostało kilka dniu urlopu za 2012r. a obecnie pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie (ciąża), która potrwa do końca roku 2013. Później będzie jej przysługiwało macierzyńskie na 1 rok (płatne bodajże 80%).

    Czy w takim przypadku zaległy urlop którego nie może wykorzystać z powodu zwolnienia lekarskiego, przechodzi na kolejne lata, czy taki urlop zaległy przepadnie pracownicy?
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • zwolnienie ,a urlop wypoczynkowy...

    Konto usunięte / 2017-01-19 10:11:00

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2017-01-19 10:56:55)

    pracuję w danym Zakładzie 19 lat ,obecnie jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym
    i w lutym 28 Zakład ustnie poinformował mnie ,że będę zwolniona ,ponieważ w tym dniu upłynie 3 miesiąc na świadczeniu.20 marca przysługuje mi się wypracowana emerytura po 45 latach pracy i wiek 61 i 1 miesiąc...pytam się:
    1) czy Zakład może mnie zwolnić w tym przypadku ?
    2) ile należy mi się urlopu od 01 stycznia 2017 -28 lutego 2017?
    odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Konto usunięte / 2017-01-19 10:55:33

      saszka2 napisał w dniu 2017-01-19 10:11:00
      pracuję w danym Zakładzie 19 lat ,obecnie jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym
      i w lutym 28 Zakład ustnie poinformował mnie ,że będę zwolniona ,ponieważ w tym dniu upłynie 3 miesiąc na świadczeniu.20 marca przysługuje mi się wypracowana emerytura po 45 latach pracy i wiek 61 i 1 miesiąc...pytam się:
      1) czy Zakład może mnie zwolnić w tym przypadku ?
      2) ile należy mi się urlopu od 01 stycznia 2017 -28 lutego 2017?
      odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: