eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Bezpłatny odpis z KRS w Internecie

Bezpłatny odpis z KRS w Internecie

2012-08-14 12:00

Bezpłatny odpis z KRS w Internecie

KRS w Internecie © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ministerstwo Sprawiedliwości 28 czerwca br. uruchomiło system teleinformatyczny umożliwiający bezpłatny dostęp do aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do KRS z możliwością samodzielnego pobrania wydruku komputerowego - informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu. Dokumentem tym zastąpić można płatny aktualny odpis z KRS.
Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy, na mocy których udogodnienia te miały być dostępne. Rzeczywistość nie nadążyła jednak za zmianami w prawie i pół roku trzeba było czekać na uruchomienie system uwzględniającego powyższe rozwiązania prawne.

Teraz, korzystając z systemu Ministerstwa Sprawiedliwości, każda osoba może przeglądać aktualne dane z Krajowego Rejestru Sądowego. System dostępny jest pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu.

Pod wskazanym adresem internetowym sprawdzić można aktualne dane podmiotów wpisanych do rejestru:
  • przedsiębiorców,
  • stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  • dłużników niewypłacalnych.
Dane z pierwszych dwóch rejestrów uzyskać można poprzez opcję "Wyszukaj Podmiot". Zasoby wyszukiwarki przeszukiwać można poprzez podanie numeru KRS albo NIP, REGON czy takich danych, jak nazwa, województwo, powiat, gmina, miejscowość. Co istotne, dane wyświetlane są według klucza poprzednio funkcjonującej wyszukiwarki, tj. w ograniczonym zakresie. Natomiast wszystkie aktualne dane uzyskamy klikając w opcję "Pobierz wydruk" (opcja dostępna, gdy wyświetlone są informacje o konkretnym podmiocie/dłużniku). W ten sposób otrzymamy dokument "Informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców/stowarzyszeń (...)/dłużników niewypłacalnych" w zależności od tego, do którego rejestru wpisany jest podmiot, którego dane uzyskaliśmy. Dokumentem tym możemy zastąpić płatny aktualny odpis z KRS.

Z kolei przeglądanie rejestru dłużników niewypłacalnych możliwe jest, gdy wybrana zostanie zakładka "Wyszukaj Dłużnika". Dane o dłużniku uzyskać można po podaniu numeru RDN.

Po uruchomieniu systemu umożliwiającego wgląd do aktualnych danych rejestrowych KRS z opcją ich wydruku okazało się, że forma graficzna generowanego dokumentu (zwłaszcza nagłówka) jest niezgodna z tą, jaka została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie m.in. cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz. U. z 2011 r. nr 297, poz. 1760).

Kwestia ta jest istotna w świetle art. 4 ust. 4aa ustawy o KRS (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.). W myśl tego przepisu, pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze. Cechy te określa ww. rozporządzenie i są to:
  • adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego;
  • forma graficzna zgodna z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia;
  • identyfikator wydruku.
Wydruk, który ma wszystkie trzy ww. elementy, ma moc zrównaną z mocą dokumentu urzędowego. Oznacza to, że posługiwanie się nim wystarczy, aby np. spółka wylegitymowała się przed kontrahentem czy w postępowaniu administracyjnym, sądowym.

O ile wydruk od początku zawierał pierwszą i trzecią cechę, o tyle forma graficzna nie odpowiadała tej wskazanej w rozporządzeniu. Można zatem było mieć wątpliwości, czy uzyskany wydruk ma jedynie walor informacyjny. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniło, że wydruk ma moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację KRS (CI KRS). Jednocześnie szybko usunęło rozbieżności co do formy graficznej wydruku z tą wskazaną w załącznikach do rozporządzenia.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

KRS w Internecie

Bezpłatny odpis z KRS w Internecie

Wyszukiwarka pozwala także na sprawdzenie uzyskanego dokumentu np. w zakresie zgodności danych przez urząd czy kontrahenta, który otrzyma informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu (por. zakładka "Weryfikuj Wydruk").

Warto podkreślić, że osoby, które uzyskały informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu pod koniec czerwca br. i w pierwszych dniach lipca, dysponują dokumentem, którego nagłówek różni się od tego wydawanego aktualnie, a także wydruku przygotowanego dla weryfikacji dokumentu. Można uznać, że w praktyce różnice te nie powinny mieć znaczenia.

Uzyskanie informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców nie wymaga posługiwania się podpisem elektronicznym ani ponoszenia opłat na rzecz CI KRS.

 

1 2

następna

Więcej na ten temat: KRS, odpis z KRS, ustawa o KRS, wpis do KRS, CI KRS

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Darowizna w spółce akcyjnej

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.