eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dodatki do wynagrodzeń - nadgodziny, praca w nocy

Dodatki do wynagrodzeń - nadgodziny, praca w nocy

2007-10-24 14:03

Przeczytaj także: Praca w niedziele a dodatek nocny i za nadgodziny


W zamian za pracę w niedziele i święta pracodawca przede wszystkim musi zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy (z wyjątkiem pkt 10)
  • w zamian za pracę w niedzielę – w terminie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli
  • w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego przez pracownika w okresie wskazanym w pkt 1 – dzień taki przysługuje w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli natomiast nie jest możliwe udzielenie pracownikowi dnia wolnego w tym terminie – pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia opisany na pierwszej stronie artykułu (czyli pracownikowi przysługuje 100 proc. dodatku). Sytuacja podobna występuje w przypadku pracy w święta.

Dodać także należy, iż przy ustalaniu powyższych dodatków należy stosować zasady wynikające z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 08 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.).

Praca w porze nocnej

Jak wskazuje art. 151 7 k.p. – pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00. Jeżeli co najmniej 3 godziny pracy pracownika przypadają w porze nocnej lub co najmniej ¼ czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, przyjmuje się że pracownik taki jest pracującym w nocy. Czas pracy pracownika pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje on prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Reguła zawarta w zdaniu poprzednim nie dotyczy jednak pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Pracownikowi (zgodnie z art. 151 8 k.p.), który wykonuje pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustaloną na podstawie odrębnych przepisów (w roku 2007 wynosi ona 936 zł).

Dodać w tym miejscu należy, iż korzystanie z dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych nie wyklucza korzystania z dodatku za pracę w godzinach nocnych i odwrotnie. Tym samym jeżeli pracownik pracuje np. w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych – uzyskuje prawo zarówno do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych jak i do dodatku za pracę w godzinach nocnych.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: