eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w niedziele a dodatek nocny i za nadgodziny

Praca w niedziele a dodatek nocny i za nadgodziny

2008-09-09 14:01

Rozważmy następujący przypadek: pracownicy naszej firmy (ochroniarze) są zatrudnieni na zmiany, również w niedziele. Jeden z nich pracuje w niektóre weekendy w taki sposób, że przychodzi w niedzielę o godz. 22.00 i kończy pracę w poniedziałek o godz. 6.00. Zażądał on, aby za pracę w niedziele od godz. 22.00 do godz. 24.00 płacić mu jak za godziny nadliczbowe, gdyż ta praca przypada w dobie niedzielnej. Czy żądanie pracownika jest słuszne? Dodam, że i tak za cały ten czas wypłacamy pracownikowi dodatek nocny.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za pracę w porze nocnej

Pracownik nie ma racji. Za pracę pomiędzy godz. 22.00 a 24.00 w niedzielę nie należy mu się dodatek za godziny nadliczbowe. Przysługuje mu jedynie dodatek nocny.

Doba kalendarzowa nie pokrywa się z pracowniczą.

Doba kalendarzowa przypada pomiędzy godz. 0.00 a godz. 24.00. Natomiast doba pracownicza to 24 kolejne godziny, poczynając od momentu, w którym pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem (harmonogramem) pracy. Czyli dla pracownika rozpoczynającego pracę codziennie od godz. 22.00 doba pracownicza będzie trwała pomiędzy godz. 22.00 danego dnia (np. w niedzielę) a godz. 22.00 następnego dnia (np. w poniedziałek). Pracownik nie może więc twierdzić, że czas pracy pomiędzy godz. 22.00 a godz. 24.00 przypada w innej dobie niż czas pozostały. Nie są to tym samym godziny nadliczbowe i z tego tytułu nie należy mu się dodatkowe wynagrodzenie.

Prawo nie przewiduje dodatku „niedzielnego”.

Nie ma znaczenia, czy praca była wykonywana w niedzielę czy też w dniu powszednim. Jeżeli spełnione zostały warunki dopuszczalności pracy w niedzielę (czyli jest to np. praca przy pilnowaniu mienia), pracownikowi nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Pani obowiązkiem jest jedynie zapewnienie pracownikowi innego dnia wolnego z tytułu pracy w niedzielę.

W prawie pracy nie występuje żaden specjalny dodatek z tytułu pracy w niedzielę prawidłowo zrekompensowanej dniem wolnym. Dopiero wówczas, gdy nie jest Pani w stanie dać pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę dnia wolnego, musi Pani zapłacić mu dodatek w wysokości 100% stawki godzinowej (za każdą godzinę pracy w niedzielę).

2 osobne dodatki: za pracę nocną i nadliczbową.

Dodatek nocny jest uzależniony tylko od tego, czy praca wystąpiła w godzinach wyznaczonych w danym zakładzie jako pora nocna (powinna Pani w regulaminie pracy wskazać, które 8 godzin pomiędzy godz. 21.00 a 7.00 rano uznaje Pani za porę nocną). Natomiast dodatek za pracę nadliczbową trzeba wypłacić w razie przekroczenia normy dobowej lub średniotygodniowej czasu pracy.

Oba te dodatki występują niezależnie od siebie. Tak więc możliwa jest zarówno sytuacja, że pracownik otrzyma tylko jeden z tych dodatków, jak i oba jednocześnie.

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 3 pkt 1, art. 151, art. 1511, art. 1517 § 1, art. 1518 § 1, art. 15110, art. 15111 § 1 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: