eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Tydzień pracy przeciętnie pięciodniowy

Tydzień pracy przeciętnie pięciodniowy

2011-08-22 13:27

Przeczytaj także: Indywidualny rozkład czasu pracy dla niepełnoetatowca


Dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy może być każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem niedzieli.

Typowym przykładem naruszenia normy średniotygodniowej jest praca w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (na ogół w sobotę), niezrekompensowana przez pracodawcę innym dniem wolnym od pracy. Pracownik ma prawo do takiej rekompensaty na mocy art. 1513 K.p. Często praca w takim dniu, o ile pracownik nie otrzymał za nią innego dnia wolnego od pracy, powoduje przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Fakt wystąpienia takich przekroczeń można ustalić dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, ponieważ aż do jego zakończenia pracodawca ma możliwość zbilansowania pracy w dniu wolnym wynikającym z rozkładu innym dniem wolnym. Jeżeli jednak tego nie uczyni, musi pracownikowi zapłacić 100% dodatek za każdą godzinę pracy z przekroczenia średniotygodniowego, chyba że nastąpiło ono w konsekwencji pracy w nadgodzinach dobowych, za które przysługuje 50% dodatek (art. 1511 § 2 K.p.). Ustalenia przekroczeń średniotygodniowych dokonuje się, w myśl stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, poprzez:
  • odjęcie od liczby godzin pracy faktycznie przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym liczby godzin nadliczbowych wynikłych z przekroczenia norm dobowych, a następnie
  • odjęcie od uzyskanego wyniku liczby godzin wynikających z obowiązującego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.
Uzyskany wynik daje liczbę godzin pracy nadliczbowej z tytułu przekroczeń średniotygodniowych, uprawniających pracownika do 100% dodatku. Przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy występuje tu już po przekroczeniu wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, nawet jeżeli w danym tygodniu nie doszło przeciętnie do pracy powyżej 40 godzin.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
Przeczytaj także: Zadaniowy czas pracy Zadaniowy czas pracy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: