eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czy można wydłużyć okres wypowiedzenia?

Czy można wydłużyć okres wypowiedzenia?

2011-08-18 13:56

Okres wypowiedzenia umowy o pracę może zostać wydłużony, o ile postanowienia te nie będą dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Przeczytaj także: Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

Pytanie: Chcemy wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. Obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy możemy zaproponować mu dłuższy okres wypowiedzenia?

Odpowiedź: Okres wypowiedzenia umowy o pracę może zostać wydłużony, o ile postanowienia te nie będą dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Termin wypowiedzenia

Na podstawie art. 36 k.p. długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:
  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Kodeks pracy przewiduje możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia w stosunku do pracownika, który odpowiada materialnie za powierzone mienie. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku co najmniej 6-miesięcznego zatrudnienia - okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

W doktrynie przyjmuje się, iż powyższe okresy wypowiedzenia stanowią okresy minimalne. Swoboda kształtowania umów pozwala na ustalenie odmiennego terminu wypowiedzenia umowy o pracę, o ile postanowienia te nie będą dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Orzeczenia SN

Zastrzeżenie dla obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego, niż przewidziany w Kodeksie pracy, nie musi być automatycznie uznane za niekorzystne dla pracownika, jeżeli w jego efekcie uzyskiwał dłuższy okres wypowiedzenia przez pracodawcę, a sytuacja na rynku pracy w konkretnych okolicznościach, przy uwzględnieniu miejsca wykonywania pracy oraz zapotrzebowania na pracę określonego rodzaju, mogła czynić praktycznie nierealną możliwość wypowiedzenia przez pracownika (wyrok SN z 2 października 2003 r. sygn. I PK 416/02).

Jeżeli w dniu nawiązania stosunku pracy strony zgodnie stwierdzą, że dłuższy okres wypowiedzenia będzie bardziej chronił pracownika, zwiększy bezpieczeństwo jego zatrudnienia, to pomimo zmiany oczekiwań pracownika w trakcie trwania stosunku pracy postanowienia umowy pozostaną ważne.

Orzeczenia SN

Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres jej wypowiedzenia dla pracownika (art. 18 § 2 kp) musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, a w szczególności całokształtu regulacji umownych, w sposób zobiektywizowany uwzględniający warunki z chwili zawarcia umowy oraz "bilans korzyści i strat" dla pracownika (wyrok SN z 10 stycznia 2006 r. sygn. I PK 97/05).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: