eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy przez pracownika

Wypowiedzenie umowy przez pracownika

2011-07-27 11:28

Co do zasady wypowiedzenie złożone przez pracownika powinno być dostarczone osobie reprezentującej pracodawcę w sprawach z zakresu prawa pracy, chyba że inne zasady obiegu dokumentów wynikają z przepisów wewnątrzzakładowych.
Pytanie: Do kogo powinien skierować wypowiedzenie umowy o pracę pracownik pracujący w jednostce organizacyjnej firmy, która posiada swoją siedzibę w innym mieście? Czy dokument taki może być złożony kierownikowi takiej jednostki, czy koniczne jest złożenie tego dokumentu w siedzibie głównej firmy, a jeśli tak to czy można wypowiedzenie umowy o pracę wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do prezesa firmy lub działu kadr?

Odpowiedź: Co do zasady wypowiedzenie złożone przez pracownika powinno być dostarczone osobie reprezentującej pracodawcę w sprawach z zakresu prawa pracy (w sytuacji opisanej w pytaniu - zapewne prezesowi), chyba że inne zasady obiegu dokumentów wynikają z przepisów wewnątrzzakładowych.

1. Wypowiedzenie dostarcza się do osoby lub organu reprezentującej pracodawcę

Zasadniczo adresatem oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę powinien być pracodawca. W przypadku pracodawcy będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką, albo inna wyznaczona do tego osoba. Jeżeli więc pracownik świadczy pracę w jednostce organizacyjnej firmy (nie posiadającej statusu pracodawcy), to oświadczenie o wypowiedzeniu powinien skierować do osoby reprezentującej pracodawcę (osoby, która zawarła z pracownikiem umowę o pracę), a nie do swojego bezpośredniego przełożonego, chyba że co innego wynika z przepisów wewnętrznych regulujących zasady obiegu dokumentów w firmie. Praktyką może być bowiem, że dokumenty związane z rozwiązaniem stosunku pracy wystarczy dostarczyć do działu kadr, bądź też zostawić na biurze podawczym, które następnie przekazywane są prezesowi firmy lub innej osobie, będącej odpowiedzialną za reprezentowanie pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy.

2. Oświadczenie o wypowiedzeniu można wysłać pocztą

Wypowiedzenie umowy o pracę musi zostać sporządzone na piśmie. Składając wypowiedzenie (np. w kadrach) pracownik powinien zachować dla siebie kopię z potwierdzeniem złożenia dokumentu. Wypowiedzenie nie musi jednak zostać dostarczone przez pracownika osobiście do siedziby pracodawcy. Nie ma żadnych przeszkód aby oświadczenie o wypowiedzeniu zostało przesłane za pośrednictwem poczty na adres pracodawcy. W takim przypadku datą wypowiedzenia umowy będzie data, z jaką pismo pracownika dotrze do pracodawcy w taki sposób, że będzie on mógł zapoznać się z jego treścią. Decyduje więc data doręczenia wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru. Od tej daty rozpocznie bieg okres wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 31, art. 30 § 1 pkt 2, § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)

Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.