eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dziecko przysposobione a urlop ojcowski

Dziecko przysposobione a urlop ojcowski

2010-09-06 11:56

Pracownik, który przysposobił dziecko, będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego, jeżeli o ten urlop wystąpi przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy życia.

Przeczytaj także: Urlop ojcowski a dziecko adoptowane

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia. Prawo do niego przysługuje mu jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Pracodawca udziela go na pisemny wniosek pracownika ojca wychowującego dziecko, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego już po wystąpieniu do sądu

Z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie może przysługiwać urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, a w niektórych przypadkach także urlop ojcowski. Warto jednak wiedzieć, że inne są warunki uprawniające do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, a inne uprawniające do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński przysługuje pracownikowi, który przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego w wieku do 10. roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia. Oznacza to, że już samo wystąpienie do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka daje prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jeżeli ubezpieczony sprawuje już opiekę nad dzieckiem. Ma do niego prawo również pracownik, który przyjął dziecko w wieku do 7. lub odpowiednio do 10. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).

Urlop ojcowski dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka

Inaczej jest w przypadku urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie. Uprawnienia do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego przysługują dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka. Uprawnień do urlopu ojcowskiego nie ma więc ojciec, który czeka na orzeczenie sądu, ani ojciec, który przyjął na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej. Istotny jest także wiek dziecka przysposobionego. Urlop ojcowski przysługuje bowiem nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Uwaga
Pracownik, który przysposobił dziecko, o urlop ojcowski i zasiłek macierzyński powinien wystąpić co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Podstawa prawna:
  • art. art. 1823 i 183 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • art. 121 i art. 123 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 ze zm.),
  • art. 29 ust. 1, ust. 5 i ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512).


Ubezpieczenia społeczne w praktyce szczegółowo informują o nowych lub problematycznych przepisach dotyczących rozliczeń ubezpieczeń, a nasi autorzy z ZUS pokazują jak uniknąć błędów w rozliczeniach.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: