eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop bezpłatny a praca dla pracodawcy

Urlop bezpłatny a praca dla pracodawcy

2007-12-04 11:12

Kodeks pracy umożliwia pracownikowi skorzystanie z dwóch rodzajów urlopu bezpłatnego: udzielonego na wniosek pracownika oraz udzielonego za zgodą pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym nie ma prawa wykonywać obowiązków pracowniczych u swojego pracodawcy. Możliwe jednak jest zawarcie umowy cywilnoprawnej przez strony, przez co pracownik może wykonywać pracę. Musi się ona jednak różnić od czynności wynikających z umowy o pracę.

Przeczytaj także: Urlop bezpłatny a składki ZUS

Jak wskazano we wstępie – kodeks pracy dopuszcza dwie formy urlopu bezpłatnego:
  • urlop bezpłatny udzielony na wniosek pracownika
  • urlop bezpłatny udzielony za zgodą pracownia w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Urlop bezpłatny udzielony na wniosek pracownika

Zgodnie z art. 174 k.p. urlop bezpłatny to okres w którym wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy ulegają zawieszeniu, pracownik nie wykonuje obowiązków pracowniczych, a pracodawca nie wypłaca w tym okresie wynagrodzenia.

Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Również w okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Urlop ten jest okresem zawieszenia ubezpieczenia.

Urlop bezpłatny może być udzielony na okres, którego długość określa pracodawca, biorąc pod uwagę cel urlopu i jego potrzebę. Kodeks pracy wskazuje jednak, że przy udzielaniu urlopu dłuższego niż trzy miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn.

Jak wynika z powyższego, istotą takiego urlopu jest z jednej strony zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, a z drugiej strony zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Należy o tym pamiętać przy udzielaniu takiego urlopu. Dlaczego? Może się bowiem okazać, iż udzielony urlop nie będzie urlopem w myśl art. 174 k.p.

Przykładem może być tutaj sprawa, którą zajmował się Sąd Apelacyjny w Warszawie (wyrok z dnia 27 listopada 1996 r., sygn. akt III AUa 888/96, Apel. -W-wa 1997/2/9). Sąd wskazał w nim mianowicie, iż w sytuacji, w której pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym udzielonym mu przez pracodawcę na jego pisemny wniosek oraz nadal wykonuje on część swoich obowiązków pracowniczych u tego pracodawcy, nie ma mowy o udzieleniu urlopu bezpłatnego. Nadal mamy tutaj do czynienia ze stosunkiem pracy między pracodawcą a pracownikiem. Zmianie uległa tylko nieco treść umowy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: