eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. Poznaj swoje prawa

Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. Poznaj swoje prawa

2016-10-17 13:04

Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. Poznaj swoje prawa

Akwizytor u drzwi? © JackF - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

17 października obchodzimy dzień sprzedaży bezpośredniej. To doskonały moment, aby przypomnieć, jakie prawa przysługują konsumentom nabywającym towary poza siedzibą przedsiębiorcy, a także zwrócić uwagę na sztuczki - nie zawsze zgodne z prawem - stosowane przez sprzedawców.
Ze sprzedażą bezpośrednią mamy do czynienia w sytuacji, gdy dokonujemy zakupu poza stacjonarnym punktem sprzedaży detalicznej, a więc np. w czasie wizyty czarującego akwizytora, czy też pokazu zorganizowanego przy okazji wycieczki do sanktuarium.

Bez wątpienia dla wielu konsumentów taka forma zakupów jest niezwykle wygodna i korzystna. Niestety czasami korzyści okazują się wątpliwe - doświadczenie pokazuje bowiem, że niektórym przedsiębiorcom z przestrzeganiem praw i dobrych obyczajów jest po prostu nie po drodze. By uchronić kupujących przed nieuczciwymi praktykami, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nieustannie monitoruje rynek sprzedaży bezpośredniej. Obecnie toczy się aż 16 postępowań dotyczących podmiotów działających w tej branży. UOKiK przygląda się m.in. sprzedawcom wyrobów paramedycznych, garnków, urządzeń do gotowania, pościeli, a także firmom oferującym sprzedaż energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych.

Niezgodne z prawem praktyki


Wśród najczęściej kwestionowanych praktyk związanych ze sprzedażą bezpośrednią jest ukrywanie tożsamości przedsiębiorcy i handlowego celu działań. Przykładem mogą być wizyty przedstawicieli sprzedawców energii, przedstawiających się konsumentom jako reprezentanci dotychczasowych usługodawców, którzy jedynie aktualizują dane abonentów. Podpisując podsuwane przez akwizytorów dokumenty, konsumenci nie zdają sobie sprawy, że właśnie dokonują zmiany usługodawcy. Urząd kwestionuje również nieprzekazywanie konsumentom egzemplarza umowy. Powoduje to, że o zmianie dostawcy usługi klient dowiaduje się dopiero w momencie otrzymania faktury, co uniemożliwia skuteczne odstąpienie od zawartej niekorzystnie umowy. Zgodnie z prawem, każdy przedsiębiorca składający ofertę handlową ma obowiązek poinformować konsumenta o zamiarze zawarcia umowy oraz o podmiocie, w którego imieniu działa. Wprowadzanie w błąd, a nawet niedoinformowanie potencjalnych klientów, jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową.

fot. mat. prasowe

Sztuczki akwizytorów

Ulegamy tym, których lubimy. Dlatego akwizytorami są zwykle osoby atrakcyjne fizycznie, potrafiące prawić komplementy.


Konsumencie, pamiętaj:

  • Akwizytor u drzwi? Zanim zaprosisz go do środka, ustal, kogo reprezentuje i co oferuje. Poproś o wylegitymowanie się i zapytaj o możliwość telefonicznej weryfikacji oferty przedstawiciela u przedsiębiorcy.
  • Jeśli otrzymujesz zaproszenie na spotkanie, ustal czy będą na nim oferowane towary lub usługi. Można o to zapytać dzwoniącą do nas osobę albo skontaktować się z instytucją kierującą do nas zaproszenie pisemne.
  • Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Większe jest wtedy ryzyko dokonania nieracjonalnych wyborów co do warunków, na jakich zostaje zawarta umowa.
  • Poczekaj z zakupem, zastanów się i sprawdź różne możliwości. Zanim skorzystasz z oferty, skonsultuj się z rodziną lub kimś bliskim. Pamiętaj: jeżeli towar jest dostępny dziś, będzie dostępny także jutro.
  • Jeżeli rozmyślisz się po nabyciu produktu, masz prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, wystarczy wysłać oświadczenie pocztą.
  • 801 440 220 – pod tym numerem telefonu udzielane są bezpłatne porady prawne (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora). Wiele informacji o zakupach od akwizytora można znaleźć w serwisie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.