eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Administracja publiczna: poświadczenie przedłożenia pisma to nie potwierdzenie

Administracja publiczna: poświadczenie przedłożenia pisma to nie potwierdzenie

2015-08-24 12:26

Administracja publiczna: poświadczenie przedłożenia pisma to nie potwierdzenie

Poświadczenie przedłożenia są to dane elektroniczne powiązane z dokumentem elektronicznym doręczonym © patrisyu - Fotolia.com

W interesie każdej osoby wnoszącej jakiekolwiek pismo do organu administracji publicznej leży uzyskanie stosownego potwierdzenia. Stanowi ono wiarygodny, a w praktyce praktycznie niepodważalny dowód wniesienia pisma. Potwierdzenie stwierdza bowiem fakt wniesienia określonego pisma, zawiera datę jego wniesienia oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu. Powyższe uwagi odnoszą się również do wnoszenia pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej, w którym potwierdzenie wniesienia pisma, nosi nazwę poświadczenia przedłożenia.

Przeczytaj także: Nadanie pisma w urzędzie pocztowym a zachowanie ustawowego terminu

Poświadczenie przedłożenia są to dane elektroniczne powiązane z dokumentem elektronicznym doręczonym organowi administracji publicznej w sposób zapewniający rozpoznawalność późniejszych zmian dokonanych w tych danych. W przypadku odebrania dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą poświadczenie przedłożenia jest automatycznie tworzone i udostępniane nadawcy tego dokumentu przez system teleinformatyczny służący do obsługi doręczeń. Wniesienie pisma jest zatem zawsze równoznaczne z otrzymaniem potwierdzenia tej czynności.

Jak pokazuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. akt IV SAB/Wr 17/15, poświadczenie przedłożenia może jednak nie stanowić dowodu wniesienia pisma do organu administracji publicznej. W przedmiotowej sprawie wnioskodawca złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą z wykorzystaniem platformy ePUAP. W następstwie braku odpowiedzi, konieczne okazało się wniesienie skargi na bezczynność organu, do której załączone zostało poświadczenie przedłożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej. W toku postępowania sądowego organ twierdził, że przedmiotowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej nigdy nie wpłynął, gdyż nie został odnaleziony w skrzynce odbiorczej na platformie ePUAP. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł, że organ administracji publicznej dołożył należytej staranności w odnalezieniu wniosku, a w konsekwencji skargę na bezczynność oddalił. Ustosunkowując się do argumentów strony przeciwnej, wprost zostało wskazane, że „urzędowe poświadczenie przedłożenia dokumentu nie dowodzi, że faktycznie wpłynął wniosek skarżącego do skrzynki odbiorczej”.

Nie są znane przyczyny braku wniosku w skrzynce odbiorczej na platformie ePUAP. Może to być niewłaściwa konfiguracja elektronicznej skrzynki podawczej, czy też nawet usunięcie pisma przez pracownika organu. Wydaje się jednak, że nie ma to najmniejszego znaczenia. Poświadczenie przedłożenia, tak jak jego odpowiednik w formie pisemnej powinien stanowić dowód wniesienia pisma do organu administracji publicznej. Odmienne zapatrywania podważają zasadność potwierdzenia wniesienia pisma i informatyzacji prawa. Z bezpieczeństwa, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne będą wybierali tradycyjną formę pisemną.

Podstawa prawna:


Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013, poz. 267 ze zm.), Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz. U. z 2015, poz. 971).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: