eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Wakacje 2013: zakwaterowanie

Wakacje 2013: zakwaterowanie

2013-07-19 12:52

Przeczytaj także: Co oznaczają gwiazdki hotelowe?


AGROTURYSTYKA

Oprócz dobrze nam znanych hoteli, moteli czy pensjonatów równie dużym zainteresowaniem cieszą się inne obiekty hotelarskie, które są związane z agroturystyką. Agroturystyka to rodzaj turystyki wiejskiej, najczęściej u rolnika, w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, gdzie można mieszkać, jadać wspólne posiłki z gospodarzami, uczestniczyć w pracach polowych, czy obserwować jak, na co dzień wygląda hodowla zwierząt. Ta forma turystyki obejmuje różnego rodzaju usługi, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe posiłki, wędkarstwo i jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich. Polega na wykorzystaniu piękna krajobrazu wiejskiego.

Pobyt tam może być uatrakcyjniony udziałem w codziennych zajęciach w gospodarstwie, w tradycyjnym rzemiośle artystycznym, w obrzędach ludowych oraz w przygotowywaniu potraw regionalnych, połączonym z wypiekiem chleba, wyrobem serów lub wędlin. Kiedy zechcemy skorzystać z takiego typu wypoczynku pamiętajmy, że również obiekty agroturystyczne muszą spełniać minimalne wymagania, co do wyposażenia oraz sanitarne i przeciwpożarowe.

Pokoje jedno– lub dwuosobowe wynajmowane przez rolników w obiektach agroturystycznych nie mogą być mniejsze niż 6 m², a na każdą następną osobę przysługują dodatkowo 2 m². Pokój powinien być wyposażony w: łóżka jedno– lub dwuosobowe, nocny stolik lub półkę przy każdym łóżku, stół lub stolik, krzesło lub taboret (jeden na osobę, nie mniej niż dwa na pokój) lub ławę, wieszak na odzież oraz półkę lub stelaż na rzeczy osobiste.

NA CO NALEŻY UWAŻAĆ

Biorąc pod uwagę ilość obiektów występujących w Polsce, jak również ich różnorodność, nie trudno o sytuację, gdy okaże się, że wybrany obiekt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, a wręcz bardzo będzie od nich odbiegał. Dlatego wybierając miejsce wypoczynku, warto bardziej przyjrzeć się ofertom i zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie.
  • Każdy obiekt hotelarski musi zostać zaszeregowany oraz musi mu zostać nadana odpowiednia kategoria. Na stronie www.turystyka.gov.pl znajduje się ogólnodostępny Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich (CWOH), które pozytywnie przeszły odpowiednie procedury. Zawarta jest w nim również informacja o ilości przyznanych gwiazdek i zakresie świadczonych usług. Pamiętajmy, że jeżeli obiekt przeszedł pozytywnie kategoryzacje to oznacza, że spełnia również warunki sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane. Dlatego też warto przed rezerwacją sprawdzić, czy wszystkie dane obiektu jakie podawane są na stronie internetowej czy reklamie są zgodne z tymi zawartymi w CWOH.
  • Szukając odpowiedniego dla nas obiektu na stronach internetowych, sprawdzajmy zawsze czy oglądana strona jest stroną obiektu czy tylko administratora danych o usługach hotelarskich, ponieważ często zdarza się, że pomimo że obiekt nie jest hotelem, motelem czy pensjonatem, to wbrew woli przedsiębiorcy reklama obiektu została zawarta na stronie ofert takich właśnie obiektów hotelarskich.
  • Przeglądając strony z ofertami związanymi z noclegami, warto odnaleźć stronę internetową wybranego przez nas obiektu i porównać czy nie ma rozbieżności pomiędzy podawanymi informacjami, np. ceną, świadczonymi usługami, kategorią obiektu, jak również informacją o jego położeniu (warto też sprecyzować z właścicielem obiektu pojęcia niejednoznaczne, takie jak np. nieopodal plaży, pokój z widokiem – dla nas i dla właściciela obiektu mogą oznaczać dwie zupełnie inne rzeczy).
  • Przed ostatecznym wybraniem obiektu poszukajmy opinii na jego temat na różnych stronach związanych z turystyką czy forach internetowych. Często można znaleźć tam ciekawe informacje, które powiedzą nam o obiekcie znacznie więcej niż jego reklama.
  • Przybywając już na miejsce, sprawdzajmy czy usługi, o których zapewniano nas w reklamach rzeczywiście są świadczone przez wybrany przez nas obiekt.
  • W przypadku, gdy natrafimy na obiekt, który w nazwie posiada słowo ‘hotelik’, ‘motelik’, ‘OTEL, ‘WOTEL’ hotelux itp., a mając świadomość, że nazwy rodzajów i kategorie obiektów hotelarskich podlegają ochronie prawnej, powinniśmy do takiego obiektu podchodzić z dystansem. Stosowanie przekształceń lub zdrobnień nazw rodzajowych może sugerować, że mamy do czynienia z obiektami hotelarskimi, które nie zostały poddane procedurze kategoryzacyjnej i nie spełniają określonych w przepisach wymagań. Niestety często przedsiębiorcy stosują takie nazwy, pomimo że nie spełniają nawet najniższych wymagań dla tego typu obiektów, w tym przeciwpożarowych czy sanitarnych, aby przyciągnąć potencjalnych klientów szukających hotelu czy motelu.

Przeczytaj także: Hotele w Polsce w 2009 r. Hotele w Polsce w 2009 r.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: