eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Prawa konsumenta w Europie - przewodnik

Prawa konsumenta w Europie - przewodnik

2005-07-03 15:57

Przeczytaj także: Prawa konsumenta podczas wyprzedaży


W państwach UE działa sieć .

Ze względu na rozbieżności prawa konsumentów radzimy zapoznać się ze szczegółowymi prawami dotyczącymi poszczególnych krajów UE. Szczegółowe informacje dostępne są w ECK oraz na stronie: .


Zakup usługi - „timesharing”

Timesharing polega na nabyciu przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie, w każdym roku, oraz zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia. Umowa ta zawierana jest, na co najmniej trzy lata. Produkty timesharingu tzn. budynki/apartamenty usytuowane są głównie w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich i w Portugalii.

Timesharing, jest problemem nowym i trudnym do rozwiązania, który może dotknąć konsumentów z każdego państwa członkowskiego UE. W związku z tym, na tym etapie, zadaniem Europejskiego Centrum Konsumenckiego jest informowanie konsumentów o zagrożeniach związanych z timesharingiem i jego formach pochodnych (kluby wakacyjne).

Najczęstsze problemy dotyczące timesharingu

1. Konsumenci (zazwyczaj turyści przebywający na wakacjach) werbowani są przez przedstawicieli firm zajmujących się timesharingiem. Niestety firmy takie zazwyczaj stosują nieuczciwe praktyki w celu pozyskania konsumentów tj. prezentacje połączone z zakupem udziałów (nagrody za udział w prezentacji), obietnice udziału w nieruchomości jeszcze niewybudowanej, konsumenci kuszeni są niskimi cenami, żądane są od nich depozyty pieniężne, które nie są zwracane.

2. Konsumenci podpisują często umowy bez zapoznania się z ich treścią, tzn. nie czytają dokładnie postanowień, nie zasięgają porady wyspecjalizowanego prawnika, wierzą natomiast zapewnieniom słownym przedstawicieli firm timesharingowych.

3. Konsumenci często nie kalkulują rzeczywistych kosztów, jakie będą musieli ponieść.

4. Firmy timesheringowe, by ominąć przepisy unijne (Dyrektywa 94/47/WE) zawierają z konsumentami umowy na okres krótszy niż 3 lata.

5. Z doświadczeń sieci ECK, firmy timesharingowe w większości są trudne do zidentyfikowania - np.trudności z ustaleniem siedziby, która nie jest zarejestrowana, nie jest podana w umowie lub w międzyczasie została zmieniona.

6. Firmy timesharingowe, ponadto, nie są zainteresowane polubownym rozwiązywaniem sporów konsumenckich.

7. Innym, ważnym problemem są tzw. kluby wakacyjne (holidays clubs), w których członkowstwo nie jest chronione postanowieniami dyrektywy UE. Członkowstwo w klubie uprawnia konsumenta do pobytu w danych dniach w apartamencie klubu wakacyjnego. Umowy nie określają danego konkretnego apartamentu, do którego ma się prawa, nie określają także jego lokalizacji. Przedstawiciele firm timesharingowych podkreślają takie „luźne” rozwiązanie jako zaletę (elastyczność). Nikt jednak nie mówi o tym, że konsument nie jest chroniony przez prawa określone w dyrektywie.

Obowiązujące akty prawne

1. Dyrektywa 94/47/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 1994r.

2. Ustawa o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku oraz o zmianie ustaw - Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 13 lipca 2000r.

Formy działań przeciw nieuczciwym firmom timesharingowym

Nieuczciwe działania firm zajmujących się timesharingiem mogą być postrzegane jako działania kryminalne. W związku z tym jednym z możliwych rozwiązań, jest przekazywanie tego typu spraw do policji w danych państwach i do innych służb/inspekcji tego typu (w zależności od specyfiki państw członkowskich).

Możliwe rozwiązania problemu z timesharingiem proponowane przez sieć ECK to zmiana dyrektywy unijnej tak, aby pełniej chroniła konsumentów tzn.:

- przedłużenie czasu przewidzianego na odstąpienie od umowy;
- rejestracja firm timesharingowych;
- ewentualna certyfikacja;
- rozszerzenie działań policji i inspekcji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: