eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › (Nad)używanie alkoholu w czasie pracy

(Nad)używanie alkoholu w czasie pracy

2013-02-15 11:18

Przeczytaj także: Alkohol w pracy a zwolnienie dyscyplinarne


Jak picie alkoholu w pracy rozwiązane jest w innych krajach?

Na poziomie regulacji wspólnotowych (prawo Unii Europejskiej) brak ogólnych regulacji ustalających określone standardy w zakresie możliwości czy też zakazów spożywania alkoholu w czasie pracy czy też przebywania w miejscu pracy po spożyciu alkoholu. Kwestia ta pozostawiona jest regulacjom wewnętrznym w poszczególnych państwach, albowiem oddziaływanie określonych zwyczajów czy też nawyków kulturowych ma niewątpliwy wpływ na podejście zarówno pracodawców jak i pracowników do omawianego zagadnienia.

Regulacje krajowe opierają się bądź to na rozwiązaniach zawartych w odpowiednich aktach prawa pracy, bądź też – podobnie jak w naszym kraju – na ogólnych ustawach, przedmiotem których jest określenie „stosunku Państwa” do kwestii czy też problemu spożywania alkoholu w życiu codziennym i alkoholizmu. Podobnie jak w Polsce, regulacje ogólne w tym zakresie występują we Włoszech, Słowacji, czy Słowenii.

Najczęściej regulacje dot. spożywania alkoholu w miejscu, czy czasie pracy powiązane są z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, jako immanentnie powiązane problemy dotykające społeczeństwa zarówno w stosunkach pracy, jak i w życiu codziennym.

Przykładowo można wskazać, iż stosunkowo liberalnie do kwestii spożywania alkoholu w czasie pracy podchodzi się we Francji (możliwość spożywania wina czy piwa w czasie pracy), natomiast nasi południowi sąsiedzi – Czesi stosują tutaj znaczny rygoryzm prawny (bezwzględny zakaz w tym zakresie).

Z kolei w Niemczech czy Danii brak regulacji ogólnokrajowych (wyjątkiem jest sektor transportu w Niemczech), natomiast kwestia ta pozostawiona jest uregulowaniom branżowym czy też wewnątrzzakładowym.

W zależności od podejścia ustawodawców w poszczególnych krajach do samego zagadnienia spożywania alkoholu w miejscu pracy, równie relatywne jest podejście do kwestii możliwości badania przez pracodawcę stanu trzeźwości pracowników. W wielu krajach możliwość weryfikacji stanu trzeźwości pracownika przez pracodawcę jest kwestionowana z uwagi na daleko posuniętą ingerencję badania tego typu w prywatność i stan zdrowia pracownika.

Podsumowanie

Regulacje prawa polskiego nie dopuszczają spożywania przez pracownika alkoholu w miejscu i czasie pracy, jak i stawiania się w miejscu pracy po użyciu alkoholu czy też w stanie nietrzeźwości. Zarówno pracodawcom, jak i organom wymiaru sprawiedliwości obowiązujące przepisy przyznają szereg narządzi prawnych pozwalających na zweryfikowanie stanu trzeźwości pracownika, ale także – w przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości czy też stanu po użyciu alkoholu – zastosowanie określonych środków prewencyjnych i sankcji, w szczególności tych najbardziej dotkliwych, polegających na przymusowym i natychmiastowym zakończeniu stosunku pracy. Będąc pracownikiem nie należy zapominać o powyższych zakazach i obowiązkach. Dla własnego i innych bezpieczeństwa.

Źródło:
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (telst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.).

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: