eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje

2012-07-11 00:20

Przeczytaj także: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową


Sukcesja podatkowa?

Większy problem stanowią konsekwencje podatkowe przekształcenia. Ksh wyraźnie wskazuje, iż przepisu dotyczącego sukcesji nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w prawie podatkowym. W przedmiotowej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów stwierdzając, iż w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje sukcesja generalna praw i obowiązków za wyjątkiem ulg podatkowych. Rodzi się jednak wówczas pytanie czy wszelkie bieżące, jedynie za wyjątkiem ulg podatkowych, zobowiązania w tym podatkowe przechodzą na spółkę czy też nie. W zakresie zaś odpowiedzialności za zaległe zobowiązania w tym podatkowe, odpowiadałaby spółka solidarnie z przedsiębiorcą, czyli osoba fizyczną.

Problem powstaje, gdyż stanowisko MF stoi w sprzeczności z interpretacjami wydawanymi przez Dyrektorów Izb Skarbowych. Interpretacja z 22.11.2011 r. (nr IPPP1/443-1287/11-2/AS) wyraźnie wskazuje, iż nie ma miejsca sukcesja generalna w aspekcie podatkowym w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Zdaniem organu podatkowego, żaden przepis Ordynacji podatkowej czy też podatku o VAT nie stanowi o takiej sytuacji. Co więcej wskazuje, iż ustawodawca wymienił w zamkniętym katalogu sytuacje, w których do sukcesji dochodzi (jak przekształcenie spółek, podział i łączenie).

Odmienne stanowisko prezentują wnioskodawcy, wskazując, iż jedyna zmiana dotyczy formy prawnej prowadzenia działalności i nie dochodzi do odpłatnej dostawy towarów czy odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 7 i art. 6 podatku o VAT.

Wydaje się, iż organy podatkowe w powyższej kwestii mogą nie być spójne i stanowisko MF nie jest wiążące. Tym samym w przypadku wątpliwości podatnika powinien zwrócić się on o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, która wówczas dla organu wydającego ją będzie wiążąca. Rodzi to jednak dodatkowe koszty i przede wszystkim utratę czasu (3 miesiące). Należałoby więc, aby ustawodawca doprecyzował przepisy podatkowe w zakresie przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę i sprawił, aby były one kompatybilne z k.s.h.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: