eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Postępowanie upadłościowe - nabywanie majątku dłużnika

Postępowanie upadłościowe - nabywanie majątku dłużnika

2012-06-08 00:10

Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe - nabycie ruchomości od syndyka


Kiedy nie można zbyć przedsiębiorstwa jako całości

Jeżeli sprzedaż przedsiębiorstwa jako całości okaże się niemożliwa lub podjęta próba sprzedaży nie przyniesie efektu, następna w kolejności powinna być próba sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Syndyk uprawniony jest także do wystawienia na sprzedaż poszczególnych składników majątku, np. nieruchomości, maszyn czy całych linii technologicznych. Często stanowi to doskonałą szansę nabycia np. atrakcyjnej lokalizacyjnie działki po konkurencyjnych cenach. Inwestorzy zainteresowani nabyciem poszczególnych składników majątku nie muszą zresztą czekać na działanie syndyka w tym zakresie. Mogą sami zwracać się do syndyków z propozycjami nabycia składników mienia upadłego.

Przetarg lub aukcja czy może zbycie z wolnej ręki?

Podstawowym sposobem sprzedaży przedsiębiorstwa, jak i jego zorganizowanej części, jest przetarg albo aukcja.Po jego niepowodzeniu, za zezwoleniem sędziego-komisarza, sprzedaż może nastąpić z wolnej ręki, natomiast za wcześniejszym zezwoleniem rady wierzycieli na odstąpienie od przetargu i przy określeniu warunków zbycia – sprzedaż może nastąpić od razu z wolnej ręki. Ta sama procedura dotyczy sprzedaży ruchomości.

Prawo upadłościowe i naprawcze dopuszcza także sprzedaż ruchomości upadłego przed formalnym rozpoczęciem likwidacji. Środki uzyskane ze sprzedaży służą zaspokojeniu kosztów postępowania upadłościowego. Powyższy wyjątek dotyczy również sprzedaży ruchomości, które ulegają szybkiemu zepsuciu (np. nietrwałe produkty spożywcze, półprodukty do produkcji prowadzonej w trybie ciągłym, jak masa cementowa) lub wskutek opóźnienia sprzedaży straciłyby znacznie na wartości (np. produkty, na które mija okres gwarancji producenta) albo których przechowanie pociąga za sobą koszty zbyt wysokie w stosunku do ich wartości. Sprzedaży przed rozpoczęciem likwidacji nie mogą natomiast podlegać nieruchomości ani prawa.

Podsumowując, poza oczywistą zaletą w postaci niższej (czasami nawet o połowę) ceny nabycia składnika majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym, nabywca otrzymuje składnik majątku wolny od roszczeń i praw osób trzecich. Kupując taki składnik majątku powinno się oczywiście zadbać o należyte zbadanie go pod kątem wad, jako że po nabyciu nie będzie możliwość wystąpienia z roszczeniami z tytułu rękojmi, jednakże potencjalne korzyści takiego nabycia w pełni ryzyko to rekompensują. Innymi słowy upadłość likwidacyjna, będąca smutną okolicznością dla upadłego przedsiębiorcy stanowi jednocześnie znakomitą okazję dla inwestorów do nabycia wartościowych składników majątku po okazyjnej cenie i na korzystnych warunkach.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: