eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Opłata produktowa: trzeba się rozliczyć

Opłata produktowa: trzeba się rozliczyć

2012-03-21 13:16

Przeczytaj także: Opakowania produktów elementem kreacji marki


Wyliczenie należnej opłaty

Opłatę produktową oblicza się jako iloczyn stawki opłaty i różnicy pomiędzy wymaganym a osiągniętym poziomem odzysku (recyklingu), przeliczonej na wielkość wyrażoną w masie albo ilości produktów lub opakowań. Opłatę tę oblicza się oddzielnie dla każdego rodzaju opakowań i produktów. Podstawę należytego jej wyliczenia stanowi masa w kg bądź ilość wyrażona w sztukach. Nie wnosi się opłaty produktowej, której łączna roczna wysokość dla opakowań nie przekracza 50 zł.

Przy wyliczaniu opłaty produktowej nie bierze się pod uwagę:
  • palet drewnianych,
  • opakowań mających bezpośredni kontakt z produktami leczniczymi określonymi w przepisach Prawa farmaceutycznego, jeżeli powstające z nich odpady opakowaniowe są odpadami niebezpiecznymi w rozumieniu ustawy o odpadach,
  • opakowań po środkach niebezpiecznych w rozumieniu przepisów ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Opłatę należy uregulować do dnia 31 marca danego roku. Wnosi się ją na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego. W tym też terminie każdy przedsiębiorca, którego dotyczy opłata produktowa, powinien także złożyć roczne sprawozdanie do właściwego urzędu marszałkowskiego.

Należy wskazać, iż w 2012 r. 31 marca wypada w sobotę. Z informacji uzyskanych przez naszą redakcję z urzędów marszałkowskich wynika, iż w związku z tym dopuszczalne będzie wywiązanie się z obowiązków w zakresie opłaty produktowej do dnia 2 kwietnia br.

Należy mieć na uwadze, że obowiązek wpłacenia opłaty produktowej przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dana wpłata powinna nastąpić.

Obowiązek w zakresie opłaty produktowej obciąża przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach następującego rodzaju:
  • z tworzyw sztucznych,
  • z aluminium,
  • ze stali, w tym z blachy stalowej,
  • z papieru i tektury,
  • ze szkła gospodarczego, poza ampułkami,
  • z materiałów naturalnych (drewna i tekstyliów).
Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 11.05.2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2007 r. nr 90, poz. 607 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: