eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dwa miejsca pracy w umowie o pracę

Dwa miejsca pracy w umowie o pracę

2012-02-27 13:25

Przeczytaj także: Zmiana umowy o pracę na umowę o telepracę


3. Telepracownik co do zasady pracuje poza siedzibą firmy

Zatrudnienie pracowników w formie telepracy zakłada, co do zasady, stałe wykonywanie przez pracownika pracy poza zakładem pracy. Zatem pracownik, który ma wykonywać pracę w dwóch miejscach (domu i biurze) powinien mieć w umowie o pracę określone dwa miejsca pracy.

Miejscem wykonywania pracy jest miejsce, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (usytuowanym poza siedzibą zakładu pracy). Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, żeby jako miejsce wykonywania pracy uzgodnić zarówno mieszkanie pracownika jak i biuro w zakładzie pracy.

Określenie miejsca pracy powinno nastąpić przede wszystkim w umowie o pracę pracownika. Nie ma zatem potrzeby regulowania tych kwestii w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie telepracy). Jeżeli jednak pracodawca chce zamieścić w regulaminie telepracy zasady wyznaczania miejsca pracy powinien pamiętać, iż jakiekolwiek odstępstwo od postanowień regulaminu wymagać będzie jego zmiany. W regulaminie można zatem tylko ogólnie przewidzieć, iż pracownicy mogą wykonywać swoją pracę w dwóch miejscach pracy na zasadach indywidualnie określonych w umowie o pracę.

4. Podróż pomiędzy miejscami pracy nie jest podróżą służbową

W przypadku określenia w umowie dwóch miejsc pracy, dopiero wykonywanie przez pracownika zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy i stałe miejsce pracy pracownika (dom) oznaczać będzie podróż służbową. Tym samym dla pracownika zamieszkałego w Katowicach, który w umowie o pracę jako miejsce pracy ma wpisany własny dom oraz znajdującą się w Warszawie siedzibę pracodawcy, jedynie wyjazd poza te miejscowości np. do mieszczącej się w Krakowie filii zakładu pracy, stanowić będzie podróż służbową. Podróż z Katowic do Warszawy, w sytuacji opisanej w pytaniu nie będzie zatem podróżą służbową pracownika.

Podstawa prawna:
  • art. 29, art. 675, art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: