eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana umowy o pracę na umowę o telepracę

Zmiana umowy o pracę na umowę o telepracę

2007-11-01 00:35

Czy kierując pracownika do telepracy należy sporządzić aneks do umowy ze zmianą miejsca świadczenia pracy, a jeśli tak, to czy należy wpisać adres zamieszkania pracownika? Jeżeli pracownik świadczy telepracę 120 km poza siedzibą pracodawcy i zostanie wezwany do siedziby pracodawcy, to jak należy potraktować koszty dojazdu pracownika? Czy rozliczamy je delegacją?

Przeczytaj także: Dwa miejsca pracy w umowie o pracę

Jeśli dotychczasowy pracownik zostaje telepracownikiem to trzeba, w drodze aneksu do umowy, zmienić jego miejsce pracy oraz wprowadzić dodatkowe elementy umowy. Podróż z miejsca pracy telepracownika do siedziby pracodawcy jest podróżą służbową (delegacją).

1. Zmiana miejsca pracy telepracownika - aneks do umowy o pracę

Jedną z cech charakterystycznych dla stosunku telepracy jest miejsce pracy pracownika, które zawsze znajduje się poza zakładem pracy. Jeśli więc dotychczas pracownik świadczył pracę w firmie, pracodawca musi dokonać odpowiedniej zmiany w wiążącej go umowie o pracę. A zatem, w drodze aneksu do umowy o pracę, należy zmienić miejsce jego pracy na to, w którym będzie wykonywał telepracę. Jeśli pracownik ma zamiar świadczyć pracę w domu, to miejsce jego pracy określa się poprzez wskazanie adresu zamieszkania pracownika.

2. Podróż telepracownika do siedziby pracodawcy to podróż służbowa

Polecenie pracodawcy stawienia się w siedzibie zakładu pracy w przypadku telepracownika jest podróżą służbową (delegacją). Odbywa się ona bowiem poza stałym miejscem pracy pracownika. Podróżą służbową jest zaś podróż poza stałym miejscem pracy pracownika lub poza siedzibą pracodawcy. Tu mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem. Pracownikowi z tego tytułu przysługuje zwrot kosztów poniesionych z tytułu tej podróży, czyli kosztów przejazdów oraz diety.

3. Nowe elementy umowy o telepracę oraz informacja o warunkach zatrudnienia dla telepracownika

Należy pamiętać o tym, że umowa o telepracę, oprócz wszystkich elementów typowej umowy o pracę, musi również określać warunki wykonywania pracy poza zakładem i środki komunikacji elektronicznej, za pomocą których praca będzie świadczona. Pracownikowi, który staje się telepracownikiem, najpóźniej w dniu, w którym rozpoczyna pracę w tym charakterze, pracodawca ma obowiązek wręczyć informację o warunkach zatrudnienia, z której wynika:
  • określenie jednostki organizacyjnej firmy, w której strukturze znajduje się stanowisko telepracownika,
  • wskazanie osoby lub organu upoważnionego przez pracodawcę do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy w jego imieniu, który będzie odpowiedzialny za współpracę z telepracownikiem,
  • wskazanie osób upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu świadczenia telepracy.
Podstawa prawna
  • art. 1 ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych ustaw.
"Magazyn prawa pracy" interpretuje nowości z ostatniego tygodnia z zakresu prawa pracy, zawiera porady prawne z podstawą, stanowiska PIP i ZUS oraz do pobrania: wzory dokumentów, kalkulatory, wskaźniki.

Monika Wacikowska
Przeczytaj także: Umowa o pracę czy B2B? Umowa o pracę czy B2B?

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: