eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kiedy zwolnienie z odpowiedzialności za szkodę?

Kiedy zwolnienie z odpowiedzialności za szkodę?

2011-12-28 13:44

Przeczytaj także: Odpowiedzialność pracownika i pracodawcy za szkodę


Ostrzejsze zasady przy powierzeniu mienia

W przypadku odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone, do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności wystarczy tylko udowodnienie, że wystąpiła szkoda w mieniu pracodawcy, za które pracownik był odpowiedzialny (art. 124 K.p.). Nie trzeba natomiast roztrząsać, czy pracownik przyczynił się do szkody swoim zawinionym zachowaniem. Winę po stronie pracownika zakłada się niejako automatycznie i to pracownik musi udowodnić, że nie on ponosi odpowiedzialność za szkodę. Nawet w takiej sprawie jak np. kradzież mienia przez nieustalonego sprawcę, szkody z tego tytułu jest zobowiązany pokryć odpowiedzialny materialnie pracownik, i to do pełnej wysokości straty.

Uwolnienie się od takiej odpowiedzialności jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie udowodnione, że pracodawca nie zapewnił warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lipca 1981 r., sygn. akt IV PR 203/81: "przepis art. 124 K.p. ustanawia domniemanie, że szkoda powstała z przyczyn, za które pracownik odpowiada. Stosownie do treści § 3 art. 124 K.p., może on zwolnić się od odpowiedzialności w takim rozmiarze, w jakim wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych".

Kradzież mienia powierzonego bądź jego części (o ile oczywiście pracownik nie był sprawcą kradzieży) nie jest jednak okolicznością automatycznie zwalniającą pracownika z odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone. Uchylenie odpowiedzialności może nastąpić tylko wówczas, gdy pracownik odpowiedzialny materialnie swoim zachowaniem nie stworzył dogodnych warunków do popełnienia kradzieży (patrz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 1985 r., sygn. akt IV PR 244/84).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: