eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kara porządkowa i sprzeciw pracownika

Kara porządkowa i sprzeciw pracownika

2010-08-17 13:04

Przeczytaj także: Kara porządkowa a obowiązek wysłuchania pracownika


Przykład:
1 maja 2010 roku pracownik stawił się pijany w miejscu pracy i podjął swoje obowiązki. 31 lipca pracodawca dowiedział się o naruszeniu pracownika i postanowił zastosować karę pieniężną. Kiedy mija termin na zastosowanie kary?

W takim przypadku rozważać można dwie możliwości:
  • 1 sierpnia (wtedy mija termin 3 miesięcy od dnia naruszenia)
  • 14 sierpnia (wtedy mija termin 2 tygodni od dnia powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu).
W tym przypadku termin na zastosowanie kary minie 1 sierpnia, ponieważ późne powzięcie przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu nie może przedłużać terminu przedawnienia prawa do ukarania. Ukaranie pracownika po 1 sierpnia również byłoby zastosowaniem kary porządkowej z naruszeniem przepisów prawa.

3. Nałożenie kary porządkowej bez wysłuchania pracownika

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wysłuchania wyjaśnień pracownika przed zastosowaniem wobec niego kary porządkowej. Nałożenie kary bez dopełnienia tego obowiązku narusza przepisy prawa (art. 109 § 2 KP).

4. Nałożenie kary porządkowej niewspółmiernej do naruszenia

Decydując o tym, jaką karę porządkową zastosować, pracodawca musi wziąć pod uwagę w szczególności:
  1. rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
  2. stopień winy pracownika,
  3. dotychczasowy stosunek pracownika do pracy (art. 111 KP)
Nie można zastosować takiej samej kary za naruszenie umyślne i nieumyślne. Pracodawca powinien też zwrócić uwagę czy pracownik popełnił przewinienie po raz pierwszy czy też jest to już któreś z kolei naruszenie.

Jeżeli pracownik stwierdzi, że kara porządkowa została wobec niego zastosowana z naruszeniem przepisów prawa, powinien w terminie 7 dni od dnia, w którym został o zastosowanej karze zawiadomiony, wnieść sprzeciw do pracodawcy. O tym czy sprzeciw odrzucić czy uwzględnić zdecyduje pracodawca, po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika organizacji związkowej.

Jeśli pracodawca sprzeciw uwzględni, karę uważa się za niebyłą, a jeśli nałożona została kara pieniężna, pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary. Ponadto, wszelkie informacje o karze usuwane są z akt pracowniczych.

Jeśli pracodawca nie zajmie żadnego stanowiska wobec wniesionego sprzeciwu, po upływie 14 dni od jego wniesienia przyjmuje się, że został on uwzględniony.

Jeśli pracodawca sprzeciw odrzuci, pracownik może jeszcze, w ciągu 14 dni od zawiadomienia go o odrzuceniu sprzeciwu, wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.

Autor: Paulina Gajewska

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: