eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Młodzi konsumenci i ich prawa

Młodzi konsumenci i ich prawa

2010-03-25 14:10

Przeczytaj także: E-commerce pod presją. Nadchodzi nowa ustawa konsumencka


Towar zgodny z umową, to towar spełniający wszystkie warunki, które określił konsument, ale także odpowiadający informacjom, jakie podał konsumentowi sprzedawca w formie pisemnej (np. na etykiecie) lub ustnej.

Informacje podawane przez sprzedawcę muszą być: jasne, zrozumiałe, nie wprowadzające w błąd, podane w języku polskim, wystarczające do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego.

Jeśli więc konsument na pytanie „czy w zapiekance jest dużo pieczarek? ”, otrzymuje zapewnienie sprzedawcy, że „bardzo dużo”, a okaże się, że nie – jest to podstawa do złożenia reklamacji.


Janek od razu zareagował mówiąc, że zapiekanki są niezgodne z umową, czarne i bez pieczarek. I tę reklamację sprzedawca musiał uznać. Chłopcy postanowili nie przychodzić więcej do tego baru.

Składając do sprzedawcy reklamację środka spożywczego należy pamiętać, że trzeba to zrobić niezwłocznie po stwierdzeniu niezgodności towaru z umową. „Niezwłocznie” oznacza, w zależności od rodzaju opakowania środka spożywczego, następujące nieprzekraczalne terminy składania reklamacji:
  • Żywność paczkowaną można reklamować w terminie 3 dni od otwarcia opakowania, oczywiście tylko w przypadku, jeśli wcześniej nie upłynął jej termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości.
  • Żywność sprzedawaną luzem, ważoną i / lub pakowaną w sklepie można reklamować w terminie 3 dni od sprzedaży lub otrzymania towaru (np. jeśli towar jest dostarczany do miejsca zamieszkania konsumenta).
Nie jest łatwo być świadomym konsumentem. Nie tylko powinien on dokładnie znać swoje prawa, ale powinien też pamiętać, by konsumując nie szkodzić innym konsumentom i środowisku naturalnemu. Kupowanie rzeczy niepotrzebnej tylko dlatego, że jest w promocji albo zachęca nas do tego reklama – to strata nie tylko dla Twojej kieszeni.

Warto czytać etykiety, porównywać różne oferty i przemyśleć każdy zakup.

poprzednia  

1 ... 7 8

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: