eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypadek przy pracy: nowe przepisy

Wypadek przy pracy: nowe przepisy

2009-10-13 00:32

Przeczytaj także: Zespół powypadkowy - powołanie i kompetencje


Ponadto członkowie zespołu są zobligowani do wykorzystywania w swych działaniach materiałów zebranych przez organy prowadzące śledztwo lub dochodzenie, jeżeli tylko materiały te zostały im udostępnione.

W przypadku bardzo poważnych wypadków, mających rozmiar katastrofy bądź powodujących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, ustalenie przyczyn wypadku oraz wyjaśnienie problemów technicznych i technologicznych powinno opierać się na ustaleniach zespołu specjalistów, powołanego przez właściwego ministra, wojewodę lub organ sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwami lub innymi jednostkami organizacyjnymi państwowymi albo samorządowymi.

Protokół powypadkowy

Uwieńczeniem ustaleń zespołu powypadkowego jest protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany protokołem powypadkowym. Co do zasady należy go sporządzić nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.

Niedotrzymanie tego terminu dopuszczalne jest w razie wystąpienia przeszkód lub trudności, ale wówczas konieczne staje się podanie powodów opóźnienia w treści protokołu (§ 9 ust. 1-2 rozporządzenia).

Treść protokołu powypadkowego podlega dyskusji- każdy z członków ma prawo złożyć do protokołu powypadkowego zdanie odrębne wraz z jego uzasadnieniem. W razie rozbieżności opinii członków zespołu o ostatecznym kształcie dokumentu decyduje pracodawca (§ 10 ust. 1-2 rozporządzenia).

Zespół powypadkowy sporządza protokół w niezbędnej liczbie egzemplarzy i wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową doręcza niezwłocznie pracodawcy w celu zatwierdzenia (§ 9 ust. 3 rozporządzenia). Zanim jednak do tego dojdzie zespół zobowiązany jest zapoznać poszkodowanego (ewentualnie członków rodziny zmarłego pracownika) z treścią protokołu i pouczyć go o możliwości zgłaszania uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w dokumencie.

Ponadto poszkodowanemu przysługuje również możliwość wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii (§ 11 ust. 1-4 rozporządzenia).

Podkreślenia wymaga, że stwierdzenie w protokole powypadkowym, iż wypadek nie jest wypadkiem przy pracy albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku, wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia (§ 12 ust. 1 rozporządzenia).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: