eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop na poratowanie zdrowia nauczyciela

Urlop na poratowanie zdrowia nauczyciela

2009-02-10 13:54

Przeczytaj także: Zatrudnianie nauczyciela: umowa na czas określony


Należy przy tym pamiętać, że do stażu wlicza się również okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres (art. 73 ust. 3 ustawy)

Jeśli więc okaże się, że okres niezdolności do pracy wynosi np. 10 miesięcy (a więc jest o 4 miesiące dłuższy niż zezwala ustawa), nauczyciel nabędzie prawo do urlopu zdrowotnego dopiero za 4 miesiące.

Rozstrzyga lekarz

Jeżeli pracownik spełnia powyższe warunki, dyrektor szkoły wydaje mu zaświadczenie potwierdzające nabycie prawa do urlopu, z którym zainteresowany udaje się do lekarza rodzinnego. Ten przeprowadza badanie nauczyciela oraz- w razie konieczności- kieruje go na dalsze badania diagnostyczne lub specjalistyczne, których wykonanie uzna za niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia pacjenta. Następnie wydaje orzeczenie, w którym stwierdza (bądź nie) potrzebę udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia.

Co istotne, wszelkie koszty związane z orzekaniem o stanie zdrowia nauczyciela w związku z potrzebą udzielenia urlopu ponosi pracodawca (art. 73 ust. 9 ustawy).

Prawo do wynagrodzenia i zakaz pracy

W okresie przebywania na urlopie nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, a więc np. dodatku mieszkaniowego (art. 73 ust. 5 ustawy).

Regenerujący swe siły nauczyciel musi jednak pamiętać, że w czasie urlopu nie wolno mu nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przeciwnym razie dyrektor ma prawo powziąć decyzję o odwołaniu go z urlopu, określając jednocześnie termin, w którym pracownik zobowiązany jest powrócić do szkoły (art. 73 ust. 7 ustawy). Co więcej, podstawą do odwołania z urlopu może stać się również kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed udaniem się na wypoczynek (por. wyrok SN z 7 lipca 2005 r., II PZP 5/05).

3 lata w ciągu całej kariery

Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu. Łączny wymiar tego rodzaju urlopu w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 8).

WAŻNE!

Prawo do omawianego tu urlopu przysługuje również pracownikowi w okresie przedemerytalnym. Należy jednak pamiętać, że nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabywa on uprawnienia emerytalne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: