eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Prawa pracownika a nieterminowa wypłata wynagrodzenia

Prawa pracownika a nieterminowa wypłata wynagrodzenia

2009-01-06 13:50

Przeczytaj także: Wypłata wynagrodzenia - terminy, sposoby i forma


WAŻNE!

Pracownik może domagać się odsetek nie od wysokości pensji, którą otrzymuje „na rękę”, a od kwoty wynagrodzenia brutto. SN w uchwale z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02, OSNP 2003, Nr 9, poz. 214) postanowił bowiem, że odsetki z tytułu opóźnienia przysługują również w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Trzeba przy tym pamiętać, że- zgodnie z art. 291 § 1 K.p.- roszczenie pracownika o wynagrodzenie przedawnia się z upływem 3 lat od jego wymagalności.

Obciążają nie tylko odsetki

Roszczenie o odsetki nie wyczerpuje wszystkich roszczeń z tytułu niedotrzymania przez szefa terminu wypłaty wynagrodzenia. Poszkodowany, w razie poniesienia szkody z powodu opóźnienia (np. konieczność zapłaty kary umownej za nieterminową spłatę kredytu hipotecznego), ma bowiem prawo dochodzić pokrycia tej szkody na zasadach ogólnych wynikających z art. 471 K.c.

Dużo poważniejsze konsekwencje niż wypłata odsetek pracodawca może ponieść, jeśli poszkodowany pracownik postanowi go pociągnąć do odpowiedzialności z tytułu wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 1 K.p.). Wówczas oprócz kary grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł szef powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną w oparciu o art. 218 § 1 K.k.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Zgodnie z art. 55 § 1, pracownik może również zastosować inny sposób nacisku na niewywiązującego się z obowiązków szefa. A mianowicie, ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku przysługiwać mu będzie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub czas wykonania danej pracy- w wysokości wynagrodzenia za 2 tygodnie.

Zdyscyplinować może PIP

Pewne uprawnienia w zakresie egzekwowania zaległych pensji posiada również Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy PIP mają bowiem możliwość nakazania pracodawcy wypłaty wynagrodzeń i co niezwykle ważne, nakazy takie podlegają rygorowi natychmiastowej wykonalności. PIP może również nałożyć na pracodawcę mandat karny w wysokości 1000 zł.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: