eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie lekarskie a świadczenie pracy

Zwolnienie lekarskie a świadczenie pracy

2008-12-15 14:15

Przeczytaj także: Choroba pracownika a zawiadomienie pracodawcy


Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy lekarz wystawi choremu pracownikowi zwolnienie lekarskie od dnia, w którym świadczył on już pracę. W takiej sytuacji za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w umowie o pracę. Świadczenia chorobowe liczy mu się natomiast dopiero od kolejnego dnia, tj. pierwszego dnia nieświadczenia pracy.

Cały okres zwolnienia lekarskiego, tj. zarówno ta część, za którą pracownik otrzymał świadczenia chorobowe, jak i ta, za którą ich nie otrzymał, gdyż świadczył pracę, należy wliczyć do okresu zasiłkowego pracownika.

Dopuszczenie do pracy pracownika, który zgodnie z orzeczeniem lekarskim jest niezdolny do jej wykonywania rodzić może problem w zakresie ważności czynności prawnych wykonywanych przez tę osobę. Skoro lekarz orzekł, iż ze względu na stan zdrowia pracownik nie może wykonywać swojej pracy to może wystąpić w niektórych sytuacjach wada oświadczenia woli tej osoby, powodująca nieważność czynności prawnej (np. podpisana umowa w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu grypy). Zgodnie z art. 82 KC nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Przemijające zaburzenie czynności psychicznych bardzo często związane może być z określoną jednostką chorobową (np. wysoka gorączka, silny ból żołądka itp.).

Choroba powyżej 30 dni a wcześniejszy powrót do pracy

Niekiedy pracodawca, pomimo zadeklarowania przez pracownika chęci powrotu do pracy, nie może go do niej dopuścić. Powyższe dotyczy pracownika, który chce przerwać zwolnienie lekarskie po chorobie trwającej ponad 30 dni. Pracownik taki musi uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy na powrót do pracy. Badania kontrolne pracownik wykonuje na podstawie skierowania pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 229 § 2 KP w przypadku, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 30 dni, pracownik podlega kontrolnemu badaniu lekarskiemu w celu ustalenia jego aktualnej zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Skrócenie okresu niezdolności do pracy może nastąpić w wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS. Może to mieć miejsce jedynie w przypadku przeprowadzania kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zwolnień lekarskich.

W powyższej sytuacji pracownik może zostać uznany za zdolnego do pracy przed datą wskazaną w zwolnieniu lekarskim, a zwolnienie lekarskie straci ważność od dnia następnego po dniu badania.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dorota Twardo / Beck Info Biznes Beck Info Biznes

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: