eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Aktywizacja zawodowa bezrobotnych rozszerzona

Aktywizacja zawodowa bezrobotnych rozszerzona

2008-12-04 13:56

Przeczytaj także: Ustawa o promocji zatrudnienia - zmiany


Pracodawca, który tworzy fundusz szkoleniowy może ubiegać się o refundację części kosztów ponoszonych z funduszu na szkolenia pracowników (obecnie refundacja dotyczy kosztów szkoleń ponoszonych na pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących pracodawcy) w wysokości do 50% kosztów szkolenia (nie więcej jednak niż do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy o refundację) na jedną osobę. Nowelizacja nie tylko zakłada udostępnienie refundacji za koszty szkoleń wszystkich pracowników (a nie tylko zagrożonych zwolnieniem), ale również podnosi maksymalny limit refundacji do 80% kosztów szkolenia (nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu zawarcia umowy) na jedną osobę - w przypadku osób w wieku 45 lat i więcej. Dodatkowo, obecny przepis pozwalający pracodawcy na ubieganie się o refundacje części kosztów szkolenia roboczego trwającego co najmniej 22 dni robocze oraz wynagrodzenia osoby skierowanej w zastępstwie osoby szkolącej się, zostanie „rozciągnięty” również na pracodawców, którzy nie tworzą funduszu szkoleniowego.

Projekt nowelizacji zakłada również dodatkową ulgę dla pracodawców zatrudniających osoby w wieku 50 lat i więcej. Jeśli pracodawca zatrudni taką osobą, która ponadto w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawała w ewidencji bezrobotnych - będzie zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy (finansowanych ze środków pracodawcy - w 2008 r. w wysokości 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne) za tę osobę przez 12 miesięcy. Ponadto, pracodawca nie będzie musiał opłacać składek na Fundusz Pracy za osoby (m.in. pracowników, zleceniobiorców, osób wykonujących pracę nakładczą), które ukończyły odpowiednio 55 lat - w przypadku kobiet i 60 lat - w przypadku mężczyzn.

Omawiany projekt ustawy ma również wprowadzić zmiany do Kodeksu pracy, dotyczące długości okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego (finansowanego ze środków pracodawcy) za pracowników w wieku 50 lat i więcej. Jeśli przepisy nowelizacji wejdą w życie pracodawca będzie wypłacał tym pracownikom wynagrodzenie chorobowe tylko przez pierwsze 14 dni choroby w roku kalendarzowym, natomiast od 15. dnia choroby będzie im przysługiwał zasiłek chorobowy. Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego będzie dotyczył niezdolności do pracy z powodu choroby przypadających po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat.

Podstawa prawna:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1196).
Autor: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Źródło: Portal kadrowy,

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: