eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia

2007-07-09 13:29

Rząd zatwierdził w dniu 06.07.2007 roku nowelizację przepisów o promocji zatrudnienia i usprawnieniu funkcjonowania urzędów pracy. Ministerstwo pracy i polityki socjalnej chce zachęcić osoby bezrobotne do podjęcia legalnej pracy.

Przeczytaj także: Aktywizacja zawodowa bezrobotnych rozszerzona

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 396 z 397 posłów, przy czym jeden wstrzymał się od głosowania. Nowelizacja wydłuża okres przekazywania samorządom powiatowym 7% kwoty z Funduszu Pracy, określonej na rok poprzedni na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizację bezrobotnych do końca 2013 roku.

Nowelizacja definiuje osoby "będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy" jako:
  • osoby bezrobotne do 25 roku życia,
  • osoby bezrobotne powyżej 50 roku życia,
  • długo bezrobotne,
  • kobiety, które nie pracują po urodzeniu dziecka,
  • bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych,
  • samotnie wychowujących dziecko,
  • bezrobotnych po odbyciu kary,
  • niepełnosprawnych.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma na celu usprawnienie działania publicznych służb zatrudnienia oraz zwiększenie dostępu do usług rynku pracy świadczonych na rzecz bezrobotnych, poszukujących pracy oraz pracodawców poszukujących pracowników.

Urzędy Pracy mają aktywniej pomagać w poszukiwaniu pracy bezrobotnym osobom. Nowelizacja zakłada m.in. dostęp do informacji o miejscach pracy w internetowej bazie ofert pracy a nie wyłącznie na tablicach ogłoszeniowych w urzędzie pracy, jak to miało miejsce do tej pory.

Baza ta pozwoli bezrobotnym na szybsze znalezienie zatrudnienia np. w sąsiednim mieście powiatowym. Nowelizacja zakłada także duże udogodnienia dla pracodawców. Oferta pracy może być składana zarówno w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na lokalizację pracodawcy, jaki i w miejscach, gdzie firma prowadzi działalność gospodarczą. Bezrobotny będzie miał obowiązek poinformowania powiatowego urzędu pracy o zmianie miejsca zamieszkania, kiedy zaszłaby taka okoliczność.

Starosta będzie miał prawo delegowania bezrobotnego do prac społecznych na terenie gminy, w której zamieszkuje lub przebywa. Dotyczy to bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy pobierają świadczenia z pomocy społecznej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: