eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Telepraca w kodeksie pracy już w październiku?

Telepraca w kodeksie pracy już w październiku?

2007-09-25 00:22

Przeczytaj także: Telepraca: pracodawca kupi sprzęt pracownikowi


Zastrzeżenia są również do przepisu , który mówi o ewentualności wycofania się z telepracy pracownika i przywrócenia do wcześniejszych warunków zatrudnienia. Nowelizacja przewiduje, że zarówno pracownik jak i pracodawca mają prawo wnioskować o zakończenie świadczenia telepracy i przywrócenie do wcześniejszych warunków zatrudnienia, jeżeli telepracownik wykonywał swoją pracę wcześniej w siedzibie lub zakładzie pracy pracodawcy.

Powyższe żądanie musi zostać spełnione, jeżeli zostanie złożone w terminie trzech miesięcy od zmiany zatrudnienia z formy tradycyjnej na telepracę, przy czym czas realizacji tego wniosku nie będzie mógł być dłuższy niż 30 dni od daty jego złożenia. Rozwiązanie takie może być uciążliwe dla pracodawców, którzy w związku ze zmianą formy zatrudnienia swoich pracowników zlikwidowali już część swoich stanowisk pracy mieszczących się w zakładzie. Dodatkowo przepisy wskazują, że w miarę możliwości pracodawcy powinni pozytywnie rozpatrywać także wnioski złożone po upływie trzymiesięcznego okresu od daty zmiany zatrudnienia na telepracę.

Jeżeli jednak powyższy termin nie zostanie zachowany, tzn. wniosek o rezygnacji świadczenia telepracy zostanie złożony po upływie trzech miesięcy od rozpoczęcia, pracodawca ma możliwość przywrócenia pracownika na poprzednie warunki pracy zgodnie z art. 42 par. 1-3 kodeksu pracy, czyli w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Tym samym może zaoferować on pracownikowi zmianę warunków pracy (w tym ich pogorszenie). Dodajmy także, że art. 42 § 3 kodeksu pracy wskazuje, iż w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Przepis ten może być jednak sprzeczny z innym, który wskazuje, że zaprzestanie telepracy nie może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę.

Generalnie jednak, poza niewielkimi zastrzeżeniami nowelizacja jest pozytywnie postrzegana. Umożliwi bowiem pracodawcy zmienne formy zatrudnienia pracowników, a telepracownikom prawo do równego traktowania z innymi pracownikami. Zatem pracownicy pracujący na zasadach telepracy będą mieć taki sam dostęp do szkoleń, awansów, możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych itp.

poprzednia  

1 2

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: