eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypadki przy pracy

Wypadki przy pracy

2003-04-24 16:44


Rodzaje świadczeń powypadkowych

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Jest to świadczenie pieniężne przysługujące z mocy ustawy wypadkowej pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, należne pracownikowi z tytułu materialnej szkody i moralnej krzywdy doznanej wskutek uszczerbku na zdrowiu.
  • za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 m-cy mogące jednak ulec poprawie
  • za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie organizmu nie rokujące poprawy

Wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu zależy od procentu uszczerbku, jakiego doznał pracownik. Za każdy procent przysługuje mu określona kwota, która podlega waloryzacji stosownie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - minimum kwota 4% - jeżeli pracownik został zaliczony do I grupy inwalidów - kwota określa 20 % uszczerbku na zdrowiu. Stopień uszczerbku ustalają komisje lekarskie w procentach według tabeli norm uszczerbku. Odszkodowanie należy się od pracodawcy, z tym że pracownikowi nieuspołecznionego pracodawcy wypłaca je ZUS.

I. Jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci pracownika - przysługuje członkom rodziny pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy (małżonek, dzieci własne i przysposobione, pasierbowie, wnuki, rodzeństwo, rodzice, macocha lub ojczym, osoby przysposabiające jeżeli w dniu śmierci prowadzili wspólne gospodarstwo)

II. Świadczenie wyrównawcze - jest to świadczenie pieniężne kompensujące do pewnej granicy szkodę, jaką pracownik ponosi w następstwie wypadku w postaci zmniejszenia wynagrodzenia za pracę wskutek obniżenia zdolności do zarobkowania spowodowanego wypadkiem. Świadczenie to stanowi różnicę między tym wynagrodzeniem z okresu przed wypadkiem, czyli okresu powstania uszczerbku a wynagrodzeniem z okresu powstania tego uszczerbku. Świadczenie wyrównawcze jest ustawowo ograniczone, gdyż:

1. Kompensuje uszczuplenie wynagrodzenia pracownika tylko:
  • powyżej ustawowej granicy (zmniejszone co najmniej o 10 %)
  • do wysokości 30 % wynagrodzenia, z okresu przed powstaniem uszczerbku na zdrowiu,
  • za okres nie dłuższy niż 3 lata (wlicza się tu też okresy pobierania dodatku i zasiłku wyrównawczego),
  • należy się tylko w razie doznania przez pracownika wskutek wypadku przy pracy stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowia co najmniej w 20 %, nie przysługuje gdy pracownik pobiera z tego tytułu rentę inwalidzką.

Podstawę wymiaru świadczenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z okresu 6 miesięcy - obliczone wg. przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

2. Odszkodowanie za przedmioty utracone lub uszkodzone wskutek wypadku przy pracy (przysługuje):
  • pracownikowi który wskutek wypadku doznał uszczerbku w zdrowiu uzasadniającego prawo do świadczeń z tytułu czasowej niezdolności do pracy
  • członkom rodziny pracownika zmarłego wskutek wypadku przy pracy uprawnionym do jednorazowego odszkodowania

Należy się ono w razie utraty lub uszkodzenia wskutek wypadku przy pracy pojazdu mechanicznego pracownika rzeczy osobistych, jeżeli nie zostały one skradzione po wypadku.

3. Wysokość odszkodowania:
  • utrata lub całkowite zniszczenie - równowartość ceny zakupu w czasie ustalania odszkodowania z uwzględnieniem stopnia zużycia przedmiotów.
  • w razie uszkodzenia - równowartość przywrócenia ich do stanu sprzed wypadku przy pracy, a jeżeli koszt naprawy przekracza wartość - pkt a.


oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: