eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypadki przy pracy

Wypadki przy pracy

2003-04-24 16:44


Odpowiedzialność za wypadek przy pracy

Niezależnie od odpowiedzialności przewidzianej w ustawie wypadkowej pracodawca może dodatkowo odpowiadać za wypadki przy pracy na podstawie prawa cywilnego o ile świadczenie nie pokryło całości szkody powstałej w skutek wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta może się opierać na zasadzie winy lub ryzyka Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby, lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość może on żądać od pracodawcy zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd pracy może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Odpowiedzialność pracodawcy za choroby zawodowe pracowników

Za chorobę zawodową pracownika pracodawca odpowiada na zasadzie ryzyka absolutnego to jest w każdym przypadku wykrycia, jeżeli pracownik w czasie zatrudnienia narażony był na taką chorobę zawodową Za chorobę zawodową uważa się wymienione w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia wykonawczego do KP, jeżeli zostały one spowodowane wykonywaniem zatrudnienia w warunkach narażających pracownika na ich powstanie. Odpowiedzialność pracodawcy uzależniona jest od wystąpienia łącznie przesłanek
  1. zachorowanie pracownika na chorobę zawodową
  2. zgon pracownika lub doznanie przezeń co najmniej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
  3. związek przyczynowy między chorobą zawodową a śmiercią lub uszczerbkiem na zdrowiu

Odpowiedzialność za chorobę zawodową ponosi przcodawca zatrudniający pracownika w czasie, kiedy stwierdzono stały lub długotrwały uszczerbek - jednak tylko wtedy, gdy pracownik był w tym zakładzie narażony na powstanie lub nawrót choroby zawodowej - jeżeli nie odpowiedzialność ponosi ostatni zakład, w którym takie narażenie występowało, mimo iż uszczerbek powstał już w innym zakładzie. Odpowiedzialność pracodawcy polega na obowiązku wypłaty:
  1. jednorazowego odszkodowania pieniężnego z tytułu uszczerbku na zdrowiu
  2. świadczenia wyrównawczego z tytułu obniżenia wynagrodzenia w okresie do 3 lat od powstania choroby zawodowej. Jeżeli choroba zawodowa spowodowała zgon - jednorazowe odszkodowanie dla członków rodzin


Wypadek w drodze do pracy i z pracy

Następuje on między mieszkaniem a terenem zakładu pracy. Droga do lub z pracy powinna być najkrótsza i nieprzerwana - dopuszcza się przerwę życiowo uzasadnioną (odebranie dziecka ze szkoły). Z tytułu tego wypadku pracownikowi przysługują świadczenia wyłącznie z ZUS - u. Krąg świadczeń podobnie jak przy wypadku przy pracy - węższy.

Postępowanie w sprawie wypadku przy pracy i w drodze do i z pracy oraz chorób zawodowych

Postępowanie w sprawie wypadku przy pracy ma na celu ustalenie jego okoliczności i przyczyn co następuje w protokole powypadkowym. Ustalenia zawarte w nim mogą być kwestionowane przez pracownika - w razie sporu podlegają ocenie przez organizacje rozstrzygające spory o świadczeniach z tytułu wypadku przy pracy.

Postępowanie w sprawie choroby zawodowej zmierza do stwierdzenia czy występujące u pracownika schorzenie jest chorobą zawodową. Po zakończeniu tych postępowań z wynikiem pozytywnym dla pracownika pracodawca i ZUS są obowiązani do wypłaty należnych świadczeń. W razie odmowy świadczenia pracownik może dochodzić roszczeń od pracodawcy przed Sądem Pracy, a od ZUS przed sądem ubezpieczeń społecznych. Roszczenia te przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne lub 10 lat od uprawomocnienia się orzeczenia bądź zawarcia ugody stwierdzającej prawo do tych świadczeń.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: