eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Jak wspólnik może odejść ze spółki jawnej?

Jak wspólnik może odejść ze spółki jawnej?

2020-04-20 00:44

Przeczytaj także: Śmierć wspólnika spółki jawnej a sytuacja prawna spadkobierców


3. Likwidacja spółki jawnej


Zasadą jest, że w przypadku zajścia którejś z przyczyn powodujących rozwiązanie spółki, należy przeprowadzenie jej likwidację, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki (art. 67 k.s.h.). Likwidacja spółki może być zatem zaniechana jedynie wtedy, gdy wspólnicy uzgodnią inny sposób zakończenia działalności spółki. Sposób ten musi wyraźnie wynikać z umowy lub uchwały podjętej przez wspólników (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 18 stycznia 2013 r., sygn. akt V Acz 945/12).

I tak, przykładowo, w przypadku rozwiązania spółki jawnej mocą jednomyślnej uchwały wspólników, bez przeprowadzenia likwidacji i przy jednoczesnym stwierdzeniu w uchwale rozwiązującej spółkę, że za ewentualne niezaspokojone należności odpowiedzialność będą ponosić dotychczasowi wspólnicy, wspólnicy rozwiązanej w ten sposób spółki jawnej mają status jej następców prawnych, uprawnionych do działania w postępowaniu sądowym, mającym za przedmiot decyzję określającą spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 października 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 569/17). Pamiętaj też, że jako wspólnik spółki jawnej, której byt prawny zakończył się bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego będziesz ponosił solidarną odpowiedzialność z innymi wspólnikami za zobowiązania spółki.

Trzeba też rozważać proste i bezpieczne formy likwidacji przez np. zbycie całego przedsiębiorstwa pod tytułem ogólnym z zastosowaniem sukcesji uniwersalnej, tak aby na nabywców dokonać przelewów/cesji w zakresie wszelkich niezakończonych kwestii, umów, zobowiązań oraz przejęcia długów.

Jak podniósł w swoim wyroku z dnia 13 stycznia 2010 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, jeżeli wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki niż przeprowadzenie likwidacji to ich uzgodnienia nie mogą pogorszyć sytuacji wierzycieli spółki, w szczególności nie mogą modyfikować zasad odpowiedzialności wskazanych w 22 § 2 k.s.h., zatem do chwili zaspokojenia wierzycieli spółki każdy wspólnik odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami W szczególności wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców nie wpływa na utrzymanie się odpowiedzialności solidarnej wspólników tej spółki.

Dlatego też przypadku likwidacji spółki jej likwidatorami są wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą jednakże powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swego grona. Uchwała taka wymaga jednomyślności, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Dodatkowo, jeśli przyczyną rozwiązania spółki jawnej jest upadłość jednego z jej wspólników, w okresie likwidacji uprawnienia upadłego wykonuje wyłącznie syndyk masy upadłości, on też z mocy prawa zastępuje upadłego wspólnika w pełnieniu obowiązków likwidatora (wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt I ACa 599/17).

Zadaniem likwidatorów jest zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki chyba, że dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa. Nowe interesy mogą być podejmowane w trakcie likwidacji tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw w toku.

W stosunkach wewnętrznych likwidatorzy są obowiązani stosować się do uchwał wspólników. Natomiast, likwidatorzy ustanowieni przez sąd powinni stosować się tylko do jednomyślnych uchwał powziętych przez wspólników oraz przez inne osoby mające interes prawny, które spowodowały ustanowienie likwidatorów przez sąd.

Należy dodać, że w przypadku wypowiedzenia umowy spółki przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenia upadłości wspólnika porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu rozwiązania spółki wymaga zgody odpowiednio tego wierzyciela lub syndyka upadłego wspólnika.

Likwidatorzy mają obowiązek zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Zobacz także: https://mikroporady.pl/porady/likwidacja-dzialalnosci-gospodarczej

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2019.505),
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U.2019.1145),
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2003 r., V CKN 416/01, OSNC 2004/7-8/129.
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2007 r., IV CSK 165/07, LEX nr 377004.

Chcesz wiedzieć więcej? Nasi eksperci bezpłatnie odpowiedzą na Twoje pytanie: https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta

poprzednia  

1 2

oprac. : mikroPorady.pl mikroPorady.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: