eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ochrona danych: 10 najważniejszych zmian

Ochrona danych: 10 najważniejszych zmian

2016-03-21 11:03

Ochrona danych: 10 najważniejszych zmian

Co zmieni unijne rozporządzenie o ochronie danych? ©  maxsim - Fotolia.com

Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace na trwającą od 2012 roku reformą przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. W efekcie na polski grunt zostaną zaimplementowane przepisy rozporządzenia obowiązującego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, które zastąpią regulacje krajowe. Co rozporządzenie zmieni na gruncie polskim? Oto 10 najważniejszych zmian.

Przeczytaj także: Ochrona danych osobowych - jak nie złamać prawa?

1) Przystępny język, zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy.


Częścią rozporządzenia jest preambuła, rzadko spotykana w polskich aktach prawnych, która wyjaśnia powody wprowadzenia poszczególnych przepisów oraz wyraźnie definiuje ich cel. Taki wstęp pomaga zrozumieć kontekst całego rozporządzenia. Co warto zaznaczyć, w dalszej części dokumentu język również jest bardzo przystępny, przez co każdy z łatwością zrozumie, jakie ma prawa, obowiązki i jaka odpowiedzialność na nim ciąży.

2) Przetwarzanie danych przez grupy przedsiębiorstw.


W rozporządzeniu pojawia się pojęcie współadministratorów danych. Wcześniej podmioty te występowały jako odrębni administratorzy danych, z tymi samymi prawami i obowiązkami. Dzięki nowym przepisom, możliwy jest podział obowiązków pomiędzy poszczególne podmioty. Co więcej, rozporządzenie dostrzega w końcu grupy kapitałowe i ułatwia im przetwarzanie danych, w tym międzynarodową wymianę danych osobowych.

3) Zgoda na przetwarzanie danych dzieci.


W rozporządzeniu uregulowano zasady przetwarzania danych dzieci, korzystających z tzw. usług społeczeństwa informacyjnego, takich jak Facebook czy Google. Dotąd jedyną podstawą prawną przetwarzania ich danych była zgoda, ograniczana przez przepisy Kodeksu cywilnego. Obecnie w Polsce dzieci mogą korzystać z takich usług od 16 roku życia lub za zgodą rodziców. Dopilnowanie spełnienia tego spoczywa na podmiocie przetwarzającym dane.

fot. maxsim - Fotolia.com

Co zmieni unijne rozporządzenie o ochronie danych?

Rozporządzenie uzależnia stawiane przedsiębiorstwom wymogi od ich wielkości i rodzaju prowadzonej działalności.


4) Zgłaszanie incydentów do GIODO.


Nowością jest obowiązek zgłaszania wycieku danych do GIODO. Administrator danych ma obowiązek zrobić to w czasie do 72 godzin od wystąpienia wycieku. Jeśli naruszenie jest poważne, należy o nim poinformować również osoby, których dane są przetwarzane w ramach danego podmiotu.

5) Dopasowanie wymagań do skali przedsiębiorstwa.


Rozporządzenie jako jeden z nielicznych aktów prawnych, uzależnia stawiane przedsiębiorstwom wymogi od ich wielkości i rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, małe organizacje nie muszą powoływać inspektora ochrony danych ani prowadzić tzw. rejestru przetwarzania.

6) Duży nacisk na ochronę prywatności – koncepcja „privacy by design”.


Podczas projektowania systemu ochrony danych osobowych należy wdrażać takie środki, by od samego początku właściwie chronić przetwarzane dane oraz prywatność osób, których dane dotyczą. Zgodne z tym wymogiem, ustawienia aplikacji czy serwisów społecznościowych domyślnie powinny udostępniać minimalną ilość informacji o użytkowniku. Poszerzenie zakresu udostępnianych danych może nastąpić jedynie na podstawie zmiany ustawień dokonanych przez samego użytkownika. Wcześniej takie zagadnienia nie były uregulowane w polskim prawie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: