eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Nielegalne leki mogą zabijać. Jak sprawdzić aptekę internetową?

Nielegalne leki mogą zabijać. Jak sprawdzić aptekę internetową?

2016-02-28 00:59

Nielegalne leki mogą zabijać. Jak sprawdzić aptekę internetową?

Jak bezpiecznie kupować leki w Internecie? © udra11 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Gdy aura za oknem sprzyja przeziębieniom i innym chorobom, trudno jest się bez nich obyć – począwszy od jesieni aż do wczesnej wiosny leki towarzyszą nam szczególnie często. Tymczasem w mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia na temat ograniczeń w sprzedaży produktów leczniczych. Być może już niebawem nawet te medykamenty, które wydawane są bez recepty, znikną ze sklepowych półek i dostępne będą wyłącznie w aptekach.

Przeczytaj także: 7 sposobów na infekcje, czyli jak bezpiecznie kupować w aptekach online

Innym aktualnym problemem jest rosnąca ilość nielegalnie sprzedawanych leków. Sprawie przyjrzała się Komisja Europejska. Według zgromadzonych przez nią danych, w 2011 roku skonfiskowano 2,4 miliona leków znajdujących się w nielegalnym obiegu. Ta niepokojąca liczba wzrosła aż do ponad 10 milionów fałszywych produktów leczniczych w 2013 roku. Na tego typu oszustwa szczególnie narażeni są pacjenci kupujący leki w Internecie. Zespół porównywarki cen idealo przygotował poradnik zawierający informacje i wskazówki, których należy przestrzegać, by mieć pewność, że nabywane w sieci medykamenty trafią do Was z zaufanego źródła.

Normy prawne dotyczące sprzedaży leków online


Leki, jak wiadomo, są bardzo specyficzną grupą produktów. Od ich przyjmowania często zależy zdrowie pacjentów, lecz należy pamiętać także o tym, że ich niewłaściwe stosowanie może być przyczyną niebezpiecznych skutków ubocznych. W związku z tym wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych regulowana jest prawnie. Jej warunki opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 r.

Jedną z podstawowych i najważniejszych kwestii regulowanych w Zarządzeniu jest fakt, że w sprzedaży internetowej mogą znaleźć się tylko leki wydawane bez recepty. Ponadto apteka online musi wyraźnie informować konsumentów o nazwie przedsiębiorstwa, jego adresie oraz organach, które wydały zezwolenie na prowadzenie placówki wraz z odpowiednim numerem zezwolenia.

fot. udra11 - Fotolia.com

Jak bezpiecznie kupować leki w Internecie?

Odradza się korzystanie z usług sprzedawców posiadających w swojej ofercie leki, lecz nie zamieszczających na swojej stronie logo odsyłającego do Rejestru Aptek.


W Zarządzeniu opisane zostały także obowiązki aptek dotyczące dostawy leków. Wysyłany produkt powinien zostać należycie zapakowany, zabezpieczony przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami oraz opatrzony etykietą z informacją o warunkach transportu z pieczątką apteki. Sama dostawa odbywa się zaś w wydzielonej przestrzeni środka transportu, uniemożliwiającej dostęp do produktu osobom nieupoważnionym i w odpowiedniej temperaturze.

Logo Unii Europejskiej gwarancją bezpiecznych zakupów


W związku ze zdarzającymi się coraz częściej oszustwami na rynku leków, Unia Europejska wprowadziła jednolite logo dla europejskich aptek internetowych, za pomocą którego konsumenci z łatwością będą mogli sprawdzić, czy dany sprzedawca jest godny zaufania. Od połowy 2015 roku aptekarze prowadzący sprzedaż wysyłkową zobowiązani są do umieszczenia na swojej stronie internetowej regulowanej przez Komisję Europejską grafiki.

fot. mat. prasowe

Logo Unii Europejskiej gwarancją bezpiecznych zakupów

Po kliknięciu na logo zostajemy przekierowani do Rejestru Aptek, gdzie znajdziemy listę legalnie działających punktów prowadzących sprzedaż leków.


Logo przedstawia biały krzyż umieszczony na szaro-zielonym tle. Pod tą grafiką widnieje flaga państwa, w którym prowadzona jest sprzedaż leków oraz tekst „Kliknij, żeby sprawdzić, czy ta strona internetowa działa zgodnie z prawem” . Zgodnie z tą wskazówką po kliknięciu na logo konsumenci powinni zostać przekierowani na stronę Rejestru Aptek, w którym można znaleźć listę legalnie działających punktów prowadzących sprzedaż leków. Logo znajdziecie na każdej podstronie apteki internetowej. Jego szerokość powinna wynosić co najmniej 90 pikseli, co czyni je dość widocznym. Więcej informacji o logo Unii Europejskiej dla aptek możecie znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Odradza się korzystanie z usług sprzedawców posiadających w swojej ofercie leki, lecz nie zamieszczających na swojej stronie logo odsyłającego do Rejestru Aptek!

Zamów na czas!


W większości przypadków leki kupowane są, gdy zajdzie potrzeba. W przypadku przeziębienia im wcześniej przyjmiemy zalecaną dawkę leków, tym szybciej możliwy będzie nasz powrót do zdrowia. Należy wziąć to pod uwagę przy zamawianiu lekarstw przez Internet. W razie naglącej potrzeby należy wybrać apteki, które oferują ekspresową dostawę. Usługa taka jest na ogół droższa niż zwykła przesyłka, jednak same leki można znaleźć w sieci w znacznie niższych cenach.

Dobrym rozwiązaniem może być jednak kupowanie w Internecie leków, które planujemy zażywać regularnie przez określony okres czasu. Dotyczy to także suplementów diety i witamin, które nie służą leczeniu chorób, lecz wciąż mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: