eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Wakacje 2015: sprawdź to przed wyjazdem za granicę

Wakacje 2015: sprawdź to przed wyjazdem za granicę

2015-07-07 11:08

Przeczytaj także: Uwaga na biura podróży! 217 z nich ma problemy finansowe


Pamiętaj też o przeczytaniu umowy zakupu wycieczki


Aż 32 proc. Polaków przyznaje, że nie czyta podpisanych z touroperatorem umów, co właściwie powoduje, że nie są świadomi, na jakich warunkach odbywa się wyjazd. W pobycie typu all inclusive z ceny mogą być wyłączone niektóre trunki lub proponowane atrakcje turystyczne,
za które, ku ogromnemu zdziwieniu, przy wyjeździe przyjdzie nam zapłacić. Tylko dlatego, że nie doczytało się w umowie, że napoje do kolacji czy też korzystanie z nordik walking z trenerem, z sauny lub siłowni jest dodatkowo płatne.

…a będziesz wiedział, kiedy biuro powinno zwrócić pieniądze


Szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy dotyczące rodzaju i zakresu ubezpieczenia, terminu powiadomienia klienta na piśmie o odwołaniu usługi, przeniesieniu uprawnień obowiązków realizacji usługi na inną firmę, sposobu i terminu zgłaszania reklamacji. Te zapisy dają możliwość ubiegania się o zwrot wydatków lub odszkodowania w przypadku niezrealizowania usługi w pełni. Jeśli organizator przed wyjazdem istotnie zmienia warunki umowy, powinien niezwłocznie powiadomić o tym klienta. Ten wówczas może zmienioną ofertę przyjąć lub odstąpić od umowy. Jeżeli biuro odwołuje imprezę turystyczną z powodów niezależnych od klientów, to każdorazowo klient ma prawo skorzystać z innej propozycji bądź zażądać natychmiastowego zwrotu całości pieniędzy.

W razie upadłości biura do domu ściągnie cię marszałek województwa


Niespodziewane zdarzenia kryzysowe nie zwalniają biur podróży z udzielenia pomocy turystom przebywającym na wypoczynku. Zdarzają się sytuacje, gdy podczas pobytu za granicą biura podróży ogłaszają upadłość. W tym przypadku znaczenie ma wysokość umowy gwarancji bankowej lub umowa ubezpieczenia, których zawarcie jest obowiązkowe i stanowi podstawę roszczeń w przypadku bankructwa organizatora wyjazdu. W trosce o ochronę interesów turystów obecnie nowelizowane jest prawo, które ma wspomagać takie sytuacje i przenieść odpowiedzialność za sprowadzenie turystów do kraju na marszałka województwa. Powrót to jednak nie wszystko, bo każdy podróżujący, którego wyjazd został unieważniony z powodu upadłości biura podróży, chce odzyskać pieniądze. Z tym w praktyce bywa znacznie trudniej. Nie zawsze odszkodowanie jest wypłacone w całości, gdyż jego wysokość zależy od kwoty gwarancji, od której odejmuje się koszty związane z powrotem do kraju poszkodowanych turystów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: